Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC są tak skonstruowane, aby chronić uczestników ruchu drogowego – co do zasady polisa co roku odnawia się automatycznie na kolejny okres. Istnieją jednak sytuacje, gdy polisa wygasa. Dowiedz się, kiedy ubezpieczenie OC się nie przedłuży i zobacz, jak zapewnić sobie tanie OC.

Czym jest i jak działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC auta gwarantuje poszkodowanemu odszkodowanie po kolizji lub wypadku drogowym. W Polsce polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów – poruszanie się po drogach bez tego ubezpieczenia oznacza w razie zdarzenia poważne konsekwencje finansowe zarówno dla kierowcy, jak i właściciela pojazdu.

Zakres ubezpieczenia OC jest uregulowany ustawowo – szczegóły znajdują się w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Kupując tanie OC, nie musisz się obawiać, że poszkodowani otrzymają niższe odszkodowanie lub że będziesz musiał do niego dopłacić – w zamian za opłacenie składki zawsze dostaniesz tę samą ochronę, niezależnie od ceny.

Kiedy umowa OC przedłuża się automatycznie?

Ponieważ ubezpieczenie OC zapewnia ochronę zarówno sprawcy zdarzenia (przed odpowiedzialnością materialną), jak i osobom przez niego poszkodowanym (w formie odszkodowania), w jego przypadku działa mechanizm automatycznego przedłużenia. Na czym on polega?

Jeżeli w wybranej firmie ubezpieczeniowej zakupiłeś ubezpieczenie OC na 12 miesięcy, to zgodnie z art. 28 ust. 1b ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych nie później niż na 14 dni przed końcem umowy ubezpieczyciel ma obowiązek przesłać Ci ofertę na kolejny okres. Wówczas ma dwie możliwości – jeżeli:

  • chcesz kontynuować ubezpieczenie OC w tej firmie – wystarczy, że opłacisz składkę, nie musisz robić nic więcej,
  • nie chcesz kontynuować polisy – musisz wypowiedzieć umowę nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na które została ona zawarta.

Umowa ubezpieczenia OC odnowi się automatycznie zawsze wtedy, gdy zakupisz chociaż raz OC na cały rok.

3 sytuacje, gdy OC nie przedłuża się, ale wygasa

Nie zawsze ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie – istnieją też sytuacje, gdy polisa wygaśnie, a pojazd pozostanie bez obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej. Będziesz musiał samodzielnie zadbać o kontynuację ubezpieczenia pojazdu, jeżeli:

  • kupiłeś używany samochód i przejąłeś OC zakupione przez poprzedniego właściciela – z ochrony ubezpieczeniowej będziesz korzystał do dnia wskazanego w umowie polisy, a następnie będziesz musiał zakupić OC na pełen rok,
  • kupiłeś ubezpieczenie OC na raty i nie opłaciłeś co najmniej jednej z nich – do końca trwania umowy będziesz korzystał z ochrony, ale nie możesz liczyć na automatyczne odnowienie się polisy,
  • korzystasz z ubezpieczenia krótkoterminowego, np. kupujesz ubezpieczenie OC dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy, historycznego czy wolnobieżnego – OC na okres krótszy niż rok nie odnawia się automatycznie.

Eksperci z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wskazują, że to właśnie brak wiedzy jest najczęstszym powodem, dla którego właściciele pojazdów dopuszczają do wystąpienia przerwy w OC.

Ile kosztuje przerwa w ubezpieczeniu OC?

Opisany wyżej mechanizm automatycznego przedłużenia polisy OC ma na celu ochronę właścicieli pojazdów, również przed wysokimi karami za brak OC. W Polsce ujawnianiem samochodów, które nie są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem, zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wykorzystuje w tym celu specjalne narzędzie, nazywane często „wirtualnym policjantem”.

Ile wynosi kara za przerwę w OC? Jej wysokość zależy od: rodzaju pojazdu, okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej i wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Jeżeli jesteś właścicielem samochodu i zdarzy Ci się przerwa w ubezpieczeniu OC w 2020 r., to zapłacisz:

  • 1 040 zł – jeżeli Twój samochód pozostawał bez OC do 3 dni,
  • 2 600 zł – gdy przerwa w OC trwała od 4 do 14 dni,
  • 5 200 zł – jeżeli przerwa trwała powyżej 14 dni.

Przejąłeś polisę OC po poprzednim właścicielu pojazdu? Jeżeli wkrótce skończy Ci się ochrona ubezpieczeniowa, nie zwlekaj. Kalkulator OC to sposób na szybkie i łatwe rozeznanie się w ofertach firm ubezpieczeniowych, a także znalezienie polisy najkorzystniejszej finansowo.

Materiał Promocyjny