Kredyt gotówkowy online
Choć kredyt gotówkowy online nie jest nowością w ofertach banków, w czasie pandemii koronawirusa stał się bardziej dostępny, łatwiejszy w uzyskaniu. Wynika to nie tylko z tego, że zachęca się do niewychodzenia z domu, ale także z ograniczenia działalności stacjonarnych placówek bankowych.
Na kredyt online mogą liczyć nie tylko stali klienci banków, ale także nowi. Ponadto w ten sposób można starać się o wyższe kwoty niż dotychczas. Jest to niewątpliwy plus nie tylko ze względu na pandemię, ale również stanowi ułatwienie dla osób mieszkających na wsiach, w małych miejscowościach lub mających ograniczoną możliwość poruszania się. Kredyt gotówkowy online możesz zaciągnąć nie tylko za pośrednictwem banku, ale również instytucji doradczych, takich jak Wnioskomat (omówimy to szerzej, analizując, jak szukać korzystnej oferty w dzisiejszych czasach). To dodatkowy plus, który sprawia, że znalezienie korzystnej oferty przez internet jest znacznie prostsze.
Niskie stopy procentowe
Zwiększenie dostępności produktów online zdecydowanie wpłynęło na wzrost zainteresowania kredytami gotówkowymi, chociaż to nie wszystko. Duże znaczenie mają tutaj rekordowo niskie stopy procentowe, dzięki którym kredyty są tańsze (nie tylko gotówkowe, ale też hipoteczne, konsolidacyjne czy samochodowe).
Niższe stopy procentowe ustalone przez Narodowy Bank Polski to niższe oprocentowanie, czyli w praktyce, korzystniejsze koszty zobowiązania. Tutaj, już tylko jako ciekawostkę dodamy, że jednocześnie wpłynęło to na obniżenie opłacalności lokat czy kont oszczędnościowych. A mniejsza popularność tych produktów oznacza, że banki swoją uwagę koncentrują na kredytach, które obecnie są atrakcyjne dla klientów (intensywniej się reklamują etc.).
Wymagania, opłaty przy kredycie gotówkowym
Dwa pierwsze konsekwencje epidemii koronawirusa w sektorze bankowym sprawiają, że więcej kredytobiorców zainteresowanych jest pożyczaniem pieniędzy. Ale wszystko ma też drugą stronę medalu – ze względu na niepewną sytuację, pogorszenie się warunków życia wielu Polaków, banki zwiększają swoje wymagania.
Trudniej będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy, jeśli pracujesz na podstawie umów cywilnych (umowy o działo oraz umowy zlecenie), posiadasz jednoosobową działalność gospodarczą lub pracujesz w branży obarczonej szczególnym ryzykiem (gastronomia, fitness). Istnieje duże ryzyko, że nawet jeśli teraz twoja sytuacja jest stabilna, za miesiąc/dwa może się to zmienić.
Nie będzie mieć to aż tak dużego znaczenia w sytuacji, gdy starasz się o kilka, maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych, ale im wyższa kwota zobowiązania, tym bank dokładniej przyjrzy się twojej zdolności kredytowej. Co ciekawe, choć popyt na produkty bankowe jest duży, w praktyce widoczny jest spadek zysków, ponieważ ostatecznie kredytów przyznaje się mniej, niż jeszcze rok temu.
Masz wystarczającą zdolność kredytową? Zanim złożysz wniosek o kredyt, sprawdź inne opłaty, poza oprocentowaniem. Pomoże ci w tym RRSO, czyli wskaźnik uwzględniający wszystkie koszty zobowiązania. W praktyce nie zawsze tam, gdzie jest najniższe oprocentowanie, jest najtaniej.
Kredyt gotówkowy w czasach pandemii – zagrożenia
Choć widać duży popyt na kredyty gotówkowe, spowodowany ich dostępnością oraz niskimi kosztami, pamiętaj, że w obecnych czasach każde zobowiązanie niesie za sobą zagrożenia.
Sytuacja w Polsce dynamicznie się zmienia, ograniczenia w prowadzeniu działalności występują w wielu sektorach gospodarki. Dużo ludzie traci pracę lub zmniejszony zostaje ich etat, ucinane są premie i podwyżki. W praktyce największym zagrożeniem jest to, że znacząco pogorszy się twoja sytuacja finansowa lub stracisz pracę, pozostając bez środków do życia, a termin spłaty raty kredytu będzie zbliżać się nieuchronnie.
Nieterminowość w regulowaniu zobowiązania to nie tylko wpis do BIK, ale dodatkowe odsetki, opłaty związane z wysłaniem monitu itp. Łatwiej jest, gdy wybrałeś ofertę z opcją wakacji kredytowych, możliwością zawieszenia spłaty rat, choć to też nie zawsze jest wystarczającym rozwiązaniem problemu.
Zastanów się: czy pracujesz w branży szczególnie dotkniętej pandemią koronawirusa? Jak wygląda sytuacja w twojej firmie? Czy jesteś pewny, że za dwa, trzy miesiące będziesz w stanie spłacać kredyt? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej wstrzymać się, aż twoja sytuacja się poprawi, ustabilizuje.
Wnioskomat, bank, porównywarka – jak szukać kredytu?
Jesteś zdecydowany, że chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy i zagrożenia z tym związane ciebie nie dotyczą? W takim razie dowiedz się jeszcze, jak szukać najkorzystniejszej oferty.
Możesz sprawdzić warunki na stronach poszczególnych banków, a także zobaczyć, czy bank, w którym posiadasz konto, nie przygotował dla ciebie specjalnej oferty (takie informacje często dostarczane są poprzez konto internetowe, aplikację mobilną). W praktyce, o ile nie jesteś zdecydowany na jeden, konkretny bank, porównywanie ofert w ten sposób może być utrudnione.
Wtedy z pomocą przychodzą porównywarki kredytów gotówkowych – zestawiają oferty kilku banków, przy czym wcześniej określasz, jaka ma być kwota zobowiązania oraz okres spłaty. Otrzymujesz informacje o prowizji, oprocentowaniu i RRSO, a bardziej zaawansowane narzędzia pokazują też wysokość miesięcznej raty i całkowitą kwotę do spłaty. To szybkie rozwiązanie, choć ma pewną wadę – nie uwzględnia twojej zdolności kredytowej, a pamiętaj, że wszelkie oferty wyliczane są na podstawie przykładu reprezentatywnego i mogą się zmieniać w zależności od różnych czynników. Przykładowo, twoja zdolność będzie niewystarczająca, chyba że wydłużysz okres spłaty, co jednocześnie wpływa na zwiększenie odsetek.
Mamy jeszcze trzecią opcją – Wnioskomat. To narzędzie umożliwiające wysłanie jednego wniosku kredytowego i otrzymanie kilku realnych ofert. Co to oznacza? Wniosek umożliwia weryfikację twojej zdolności kredytowej. Na tej podstawie doradcy sprawdzają warunki w różnych bankach i przedstawiają ci kilka propozycji, w pełni dostosowanych do twoich potrzeb (masz pewność, że prowizja, czy oprocentowanie nie zmienią się). Ty wybierasz ofertę, która w twojej ocenie będzie najkorzystniejsza (lub rezygnujesz na tym etapie), po czym finalizujesz umowę. Podsumowując, z twojego punktu widzenia cały proces jest uproszczony, nie wymaga zaangażowania, a masz pewność, że przedstawione oferty są tymi ostatecznymi.
Materiał Promocyjny