Kredyt konsolidacyjny jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku, gdy posiadamy kilka kredytów bądź pożyczek, a każde zobowiązanie związane jest z innym bankiem i ma inny termin spłaty.
Kredyt konsolidacyjny to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Dzięki temu, że wszystkie nasze zobowiązania zostają połączone w jedno, na głowie mamy tylko to konkretne zobowiązanie i tylko o nie musimy zadbać, by było spłacane terminowo.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt. Konsolidacja kredytów wiąże się z ustaleniem wspólnego oprocentowania dla wszystkich zobowiązań, które zaciągnął kredytobiorca. Oprocentowanie zostaje wyliczone proporcjonalnie do kwoty i rodzaju konsolidowanych zadłużeń. Dodatkowym plusem będzie to, że bank wyznaczy dłuższy okres spłaty, zmniejszając przy tym wysokość rat.
Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie kilku różnych zobowiązań, jak: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, kredyt ratalny, kredyt z karty kredytowej, kredyt samochodowy czy chwilówka. Aby wybrać najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego należy dać sobie czas i zorientować się, jak to wygląda w poszczególnych bankach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybraliśmy ofertę zgodną z naszymi potrzebami. Przy podejmowaniu decyzji warto zwracać uwagę na takie kwestie, jak: całkowity koszt kredytu, wysokość comiesięcznych rat, okres spłaty, stopa procentowa czy prowizja.
Kiedy warto zdecydować się na konsolidację kredytu?
Kredyt konsolidacyjny to idealne rozwiązanie, aby zachować płynność finansową oraz uniknąć ewentualnych zaległości w spłatach kilku różnych kredytów. Terminowe spłacanie rat jest bardzo ważne, ponieważ wszystkie opóźnienia, które przekraczają 30 dni, zostają odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej, co może zaważyć na przyszłe decyzje banku, w tym pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o kredyt konsolidacyjny. Wczesne zdecydowanie się na kredyt konsolidacyjny, zanim dopuścimy się ewentualnych zadłużeń, zapewni nam zebranie wszystkich zobowiązań w jedno, dzięki czemu dużo łatwiej będzie kontrolować przestrzeganie terminów.
Kredyt konsolidacyjny sprawdza się również w sytuacji, gdy w banku, w którym posiadamy kredyt, z chwilą zaciągnięcia zobowiązania obowiązywały wysokie stopy procentowe. Obecnie można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert kredytowych z niskim oprocentowaniem, dlatego nie warto rezygnować z negocjacji z bankiem w celu uzyskania bardziej komfortowych warunków. Kredyt konsolidacyjny posiada niższe oprocentowanie i prowizje niż to jest w przypadku standardowych ofert kredytowych, dlatego może on być dobrym sposobem, aby zamienić kilka droższych kredytów na jeden tańszy.
Zmiana obecnego kredytu na kredyt konsolidacyjny będzie wiązała się z wcześniejszą spłatą początkowo przyjętego zobowiązania. Niektóre banki zawierają w umowie informacje o konieczności uiszczenia rekompensaty przez kredytobiorcę, w przypadku wcześniej spłaty kredytu. Dlatego decydując się na kredyt konsolidacyjny warto zwrócić uwagę na tę kwestię. A gdy się okaże, że bank wymaga rekompensaty, warto przeanalizować, czy jej suma nie przekroczy ogólnych korzyści, które możemy zyskać dzięki konsolidacji.
Kiedy można ubiegać się o taki rodzaj kredytu?
Bank przyzna nam kredyt konsolidacyjny tylko w sytuacji, gdy uzyskamy pozytywną opinię. Starając się o kredyt konsolidacyjny musimy posiadać wystarczająco wysoką zdolność kredytową oraz dużą wiarygodność kredytową. Kredytobiorca musi posiadać także polskie obywatelstwo i stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski.
Kredyt hipoteczny konsolidacyjny otrzymamy wtedy, gdy posiadamy nieruchomość, będącą zabezpieczeniem dla banku. Jeśli nie posiadamy nieruchomości, wtedy otrzymamy kredyt konsolidacyjny gotówkowy, który nie wymaga zabezpieczenia w formie hipoteki. Kupując mieszkanie na obido można skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Przy staraniu się o kredyt hipoteczny konsolidacyjny, konieczne będzie przedstawienie odpowiednich dokumentów. Najlepiej mieć je przy sobie od razu na pierwszym spotkaniu w sprawie konsolidacji naszych zobowiązań. Wśród wymaganych dokumentów znajdzie się: zaświadczenie o zarobkach, dokument potwierdzający terminowe spłacanie dotychczasowych zobowiązań oraz akt własności nieruchomości/ zaświadczenie potwierdzające prawo do lokalu/ umowę dzierżawy, a także odpis z księgi wieczystej i dokument przedstawiający wycenę nieruchomości, będącej zabezpieczeniem hipoteki.
Kredyt konsolidacyjny to spore ułatwienie, dlatego jeśli jesteś już zmęczony pamiętaniem o kilku różnych zobowiązaniach, warto abyś zastanowił się nad połączeniem wszystkich kredytów i pożyczek w jeden kredyt. Dzięki temu będziesz związany tylko z jednym bankiem i będziesz miał do płacenia tylko jedną comiesięczną ratę.
Materiał Promocyjny