Otworzenie, a później trzymanie tradycyjnego sklepu, zwłaszcza w dobie pandemii, wiąże się z niemałymi kosztami. Tymczasem, aby zacząć sprzedawać w Internecie, nie trzeba inwestować dużych pieniędzy, a działalność można uruchomić w bardzo krótkim czasie. Według statystyk już ponad 70% Polaków kupuje w sieci i można przypuszczać, że klientów e-sklepów będzie coraz więcej. Rynek e-commerce rozwija się niesamowicie dynamicznie, a gotowe narzędzia, które są w zasięgu ręki, bardzo ułatwiają prowadzenie tego rodzaju działalności. Czy można założyć sklep internetowy w 1 miesiąc? O czym trzeba wiedzieć przed założeniem sklepu online?
Jak się przygotować?
W Internecie można sprzedawać niemal wszystko i podbijać rynki na całym świecie. Jednak przed podjęciem decyzji o założeniu sklepu internetowego warto zastanowić się, czy nasz pomysł na biznes ma szansę na sukces, jakie są jego mocne, a jakie słabe strony. To prawda, że coraz więcej osób przekonuje się do robienia zakupów w sieci, ale trzeba mieć świadomość, że z dnia na dzień przybywa nie tylko klientów, ale i e-sklepów. Warto więc wybadać, jak silna jest konkurencja i jaki jest popyt na produkty, które zamierzamy sprzedawać. Możliwe są dwie główne strategie – postawienie na towary, które sprzedają się w Internecie bardzo dobrze (według badań Polacy najchętniej kupują w sieci m.in. odzież, obuwie, kosmetyki, perfumy, książki, sprzęt AGD i RTV, bilety na wydarzenia kulturalne) lub znalezienie własnej niszy. W pierwszym przypadku nie musimy martwić się o popyt. Głównym zadaniem jest stworzenie oferty, która będzie wyróżniać się na tle konkurencji. W drugiej sytuacji największym wyzwaniem nie jest konkurencja, ale zbadanie zapotrzebowania rynku na mniej typowe produkty, które zaspokajają potrzeby węższej grupy klientów, i dotarcie do właściwej grupy odbiorców. Zakładając własny sklep internetowy, warto również pamiętać, co skłania klientów do robienia zakupów w sieci. Ważne są m.in. takie czynniki jak atrakcyjne ceny, rabaty dla stałych klientów, różne możliwości dostawy i płatności, możliwość znalezienia produktów, które trudno znaleźć w sklepach tradycyjnych i dobra prezentacja produktów (zdjęcia i opisy).
Jak założyć e-sklep? Wybór platformy e-commerce
Sklep internetowy można zbudować od zera, jednak wymaga to czasu i sporych nakładów finansowych. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest założenie sklepu na platformie e-commerce. Systemy sklepowe – platformy typu Open Source i platformy abonamentowe typu SaaS – pozwalają na stworzenie atrakcyjnego i funkcjonalnego sklepu nie tylko szybko, ale i niedrogo. Każde z rozwiązań ma, oczywiście, swoje wady i zalety, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, które jest lepsze. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań.
Platformy Open Source
Decydując się na otwarcie sklepu na Open Source, otrzymujemy dostęp do bezpłatnej platformy bazującej na otwartym kodzie źródłowym. Brak opłat za oprogramowanie, dość częste aktualizacje, gotowe szablony graficzne czy spora elastyczność przy dostosowywaniu sklepu do własnych potrzeb to niewątpliwe zalety tego rozwiązania. Brzmi bardzo dobrze, jednak w rzeczywistości korzystanie z Open Source jest trochę bardziej skomplikowane. Przede wszystkim taki sklep wymaga własnej domeny i instalacji na własnym serwerze, co już na początku wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Aby sklep działał prawidłowo, konieczna jest odpowiednia konfiguracja, wiele rozszerzeń jest płatnych, a aktualizacje nie są przeprowadzane automatycznie – należy je przeprowadzać we własnym zakresie. Integracja sklepu na platformie Open Source z dodatkowymi usługami może generować dodatkowe koszty, a aktualizacja oprogramowania nie jest równoznaczna z aktualizacją dodatkowych modułów. Sporym minusem może być również brak wsparcia w przypadku awarii, konieczność samodzielnego zadbania o bezpieczeństwo sklepu i pełna odpowiedzialność za ochronę danych klientów zgodnie z RODO. Jak widać, chociaż w teorii sklepy na platformie Open Source są darmowe, to ich wdrożenie i prowadzenie generuje wydatki i wymaga odpowiednich umiejętności.
Platformy SaaS
Ciekawą alternatywą do założenia sklepu na platformie Open Source jest sklep w modelu SaaS (Software as a Service). Uruchomienie jest bardzo proste, a żeby zacząć sprzedawać, nie trzeba znać tajników programowania, ani kupować żadnego programu, ani martwić się o hosting. Wystarczy podstawowa znajomość komputera, dostęp do Internetu i wykupienie usługi w ramach abonamentu. Dostawca SaaS udostępnia gotowy system, co oznacza, że na dobrą sprawę otrzymujemy gotowy sklep, który trzeba jedynie zapełnić towarami. Większość dostawców umożliwia przenoszenie i dostosowywanie elementów metodą drag and drop (przeciągnij i upuść), co jeszcze bardziej upraszcza cały proces wdrożenia sklepu. To prawda, że platformy tego rodzaju dają mniejsze pole manewru, np. jeśli chodzi o personalizację szaty graficznej, ale za to pomoc i obsługa techniczna jest w cenie abonamentu. Wszelkie aktualizacje odbywają się automatycznie, a jako właściciel sklepu na platformie SaaS nie musisz martwić się o dostosowanie go do potrzeb RODO, możesz zająć się tym co najważniejsze, czyli sprzedażą i promocją własnej marki. Sklep w oparciu o model Saas nie wymaga dużych inwestycji i pozwala na szybkie rozpoczęcie działalności. To rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób, które stawiają pierwsze kroki w e-commerce, choć nie tylko. Abonament uzależniony jest od różnych czynników, ale najtańszy to koszt rzędu 20 zł – mówi Dawid Paszek, prezes CStore. Ofertę gotowy sklep internetowy o CStore można zobaczyć na tej stronie www.cstore.pl/gotowy-sklep-internetowy/
W jaki sposób ułatwić klientom zakupy, a sobie pracę?
Sklepy bazujące na modelu Saas pozwalają na automatyzację różnych procesów. Z jednej strony to duże udogodnienie dla sprzedawców, którzy dzięki temu nie muszą wszystkiego nadzorować osobiście, a z drugiej lepsza obsługa klienta. Prosty przykład – wysyłanie automatycznych powiadomień o statusie zamówienia. Dzisiaj jest to właściwie standard. Klienci lubią wiedzieć, ja jakim etapie jest ich zamówienie i kiedy mogą spodziewać się przesyłki, tymczasem konieczność dopytywania się o to i kontaktowania z biurem obsługi klienta może być frustrująca i uciążliwa. Ręczne pisanie powiadomień może być kłopotliwe również dla sprzedawcy, zwłaszcza jeśli sklep ma sporo klientów. Sklep działający na platformie SaaS bardzo łatwo zintegrować z hurtowniami, serwisami sprzedaży takimi jak Allegro, firmami kurierskimi czy dostawcami płatności internetowych. W tym kontekście warto pamiętać, że elastyczna oferta dostawy jest jednym z ważniejszych czynników, która wpływa na decyzje zakupowe. Jeśli chodzi o płatności, na pewno nadal są osoby, które wolą opłacić zakup tradycyjnym przelewem, ale zdecydowana większość użytkowników woli wygodne płatności online. Zrobienie przelewu wymaga ręcznego wpisania wszystkich danych, ale to chyba nie jest największa wada tego rozwiązania. W dzisiejszych czasach liczy się szybkość – płatności online realizowane są natychmiast, w związku z czym pozwalają na szybką realizację zamówienia. W przypadku przelewu trzeba poczekać, aż zostanie on zaksięgowany.
Docieraj do różnych grup klientów i rozwijaj swoją działalność
Sklep internetowy nie musi być jednym kanałem sprzedaży. Warto pozyskiwać klientów w różny sposób, oferując produkty na różnych platformach. Ciekawym rozwiązaniem może być integracja z Allegro czy serwisem eBay, który umożliwia dotarcie również do klientów spoza Polski. Sklep na platformie SaaS pozwala także na prowadzenie działalności w coraz bardziej popularnym modelu dropshippingu. Wbrew obiegowej opinii oprogramowanie SaaS nie przeznaczone tylko dla początkujących sprzedawców i mniejszych sklepów. Dostawcy tego rodzaju usług oferują przeważnie różne rodzaje abonamentów, przy czym najtańszy, zapewniający podstawowe funkcje, pozwala rozwinąć biznes bez dużych nakładów pieniężnych. Z czasem można przejść na wyższy abonament, uzyskując dostęp do nowych funkcji, aby dalej rozwijać działalność.
Materiał Promocyjny