Krugerrand – król złotych monet

Na świecie emitowane są różne monety bulionowe, ale żadna z nich nie ma takiej magii jak południowoafrykański Krugerrand

Publikacja: 25.03.2017 10:10

Krugerrandy są emitowane w RPA od 1967 roku, czyli już przez 50 lat.

Krugerrandy są emitowane w RPA od 1967 roku, czyli już przez 50 lat.

Foto: Goldenmarck

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Krugerrand jest najpopularniejszą i najbardziej rozpoznawalną złotą monetą lokacyjną na świecie. W 2017 r. obchodzi swój jubileusz 50-lecia. Warto lepiej poznać ten południowoafrykański hit eksportowy.

Posiadanie złotego Krugerranda jest niemalże sprawą honoru dla każdego inwestora lub kolekcjonera monet z metali szlachetnych. Szacuje się, że dotychczas na wyprodukowanie Krugerrandów zużyto około 50 milionów uncji złota.

Niezwykła historia

Nazwa Krugerrand składa się z dwóch członów: Kruger oraz rand. Pierwszym uhonorowano nazwisko prezydenta niezależnego kraju Burów, Republiki Transwalu – Paula Krugera; za jego rządów pod koniec XIX wieku odkryto w RPA duże pokłady złota. Natomiast „rand” jest nazwą południowoafrykańskiej waluty.

Wizerunek Krugera został przedstawiony na awersie monety. A na jej rewersie znajduje się gazela springbok, będąca symbolem Południowej Afryki. Potrafi ona biegać z prędkością 80 km na godzinę i skakać na odległość 10 metrów.

Krugerrand jest wykonany z 22-karatowego złota (próba 0,916). Dzięki domieszce miedzi w stopie jest bardziej twardy, odporny na zarysowanie i ścieranie niż czyste złoto.

Jednouncjowy Krugerrand zawiera jedną uncję (31,1 gramów) najwyższej próby złota 999. Dla uzyskania większej trwałości, odporności na zarysowania i ścieranie do monety dodaje się miedzi. Stąd rzeczywista waga jest większa i wynosi 1,09 uncji, czyli 33,93 g. Ostatecznie więc próba całej monety wynosi 916, co nie zmienia faktu, że Krugerrand zawiera w sobie równowartość sztabki najczystszego złota. Warto dodać, że początkowo bito jedynie monety jednouncjowe, lecz od 1980 r. są w obiegu również monety o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji.

Krugerrandy – chociaż nie mają nominału – są prawnym środkiem płatniczym w RPA. Ich wartość określa się, uwzględniając ilość zawartego w nich złota.

Rand Refinery

Krugerrand jest bity przez południowoafrykańską mennicę Rand Refinery, która należy do największych a jednocześnie najbardziej renomowanych mennic świata. Ma akredytację londyńskiej giełdy złota LBMA. Uzyskała także certyfikaty „Good Delivery” najważniejszych giełd towarowych. Kupując Krugerrandy klienci mogą mieć pewność, że otrzymują towar najwyższej jakości.

Emisję Krugerranda rząd RPA rozpoczął w 1967 r., aby promować południowoafrykańskie złoto. Wtedy appartheid w tym kraju miał się dobrze, a system z Bretton Woods chylił się ku upadkowi. Jednak eksport monety do krajów zachodnich był niemożliwy z powodu embarga nałożonego na RPA. Po zniesieniu appartheidu Krugerrandy szybko zdobyły świat.

Rand Refinery produkuje również Krugerrandy o podwyższonej jakości wykonania (proof). Ze względu na krótkie serie i jakość są one cenione przez wytrawnych kolekcjonerów. Ich ceny są odpowiednio wyższe, jednak inwestycje w takie unikalne egzemplarze monet mogą być wysoce opłacalne.

50 lat magii

Sukces złotego Krugerranda stał się wyzwaniem dla innych krajów, które w późniejszych latach rozpoczęły produkcję własnych monet bulionowych, takich jak m.in. Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy czy Chińska Panda. Cieszą się one również wielkim powodzeniem, jednak żadna z nich nie ma takiej magii jak południowoafrykański Krugerrand.

Krugerrand w tym roku nieco się zmienił. Z okazji 50. rocznicy powstania pojawiły się monety z dodatkowym rocznicowym emblematem. Nakład tej serii jest ograniczony do 100 tys. egzemplarzy. W Polsce rocznicowe monety są dostępne w sieci sklepów Goldenmark. ©?

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Krugerrand jest najpopularniejszą i najbardziej rozpoznawalną złotą monetą lokacyjną na świecie. W 2017 r. obchodzi swój jubileusz 50-lecia. Warto lepiej poznać ten południowoafrykański hit eksportowy.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru