Nigel Russell – dyrektor Heritage Auctions – szacuje, że zdjęcia zostaną sprzedane za co najmniej 35 tysięcy dolarów – niemal 130 tys. złotych. Na sprzedaż jest w sumie 12 zdjęć aktorki.

Zdjęcia Marilyn Monroe zrobił wtedy młody, 25-letni fotograf Lawrence Schiller. Sesja miała miejsce latem 1962 roku na basenie wytwórni Twentieth Century-Fox w Los Angeles – mniej więcej miesiąc przed śmiercią Marilyn Monroe.

Schiller poznał aktorkę na planie jej ostatniego filmu „Skłóceni z życiem”. Młody fotograf pojechał tam na zlecenie francuskiego magazynu „Paris Match” i zaprzyjaźnił się z nią. Monroe szybko zgodziła się na odważną sesję na basenie. Była to prawdopodobnie ostatnia sesja zdjęciowa w jej życiu.

Na aukcji wystawione zostaną także inne zdjęcia celebrytów, m.in. Franka Sinatry idącego w otoczeniu ochroniarzy przez hotel Foundtainebleau w Miami Beach, boksera Muhammada Ali, piosenkarza Bruce Springsteena oraz dwa zdjęcia zespołu The Beatles z legendarnej sesji na przejściu dla pieszych na Abbey Road, które nie trafiły na okładkę ich płyty.

Aukcja odbędzie się 11 października.