Nazwa aukcji jest umowna. W historii sztuki przyjęło się, że koloryzm to kierunek artystyczny, który zdominował polską sztukę w drugiej dekadzie dwudziestolecia międzywojennego. Zaliczani do niego są m.in. Jan Cybis, Hanna Rudzka-Cybisowa, Piotr Potworowski, Seweryn Boraczok. Ceny obrazów tych artystów są względnie niskie. Wynoszą najczęściej do 50 tys. zł.
Czytaj więcej
Warto rozpocząć rozważną sprzedaż eksponatów z muzealnych magazynów. To ożywi rynek sztuki, na którym od lat brakuje towaru. Każdy przełom polityczny rodzi nadzieję na reformę muzealnictwa i handlu sztuką.
Natomiast w ofercie aukcyjnej zgromadzono prace kilkudziesięciu malarzy, w których dorobku dominuje kolor. Jest wielu artystów, którzy dotychczas nie istnieli w handlu lub krążyli na podrzędnych aukcjach, a ich obrazy zwykle spadały z licytacji. To np. Jerzy Lubański, Zenon Kononowicz, Andrzej Jurkiewicz. Ich obrazy kosztują zwykle mniej niż 10 tys. zł. Teraz Desa Unicum prawdopodobnie będzie częściej licytować obrazy tych artystów, żeby wypromować nowy towar. Czy wystawienie na wielkiej aukcji zwróci uwagę na to malarstwo? Czy prace tych malarzy zaczną drożeć?
Obrazy niedoszacowane przez rynek
Niedoceniane przez rynek są obrazy nawet klasyków, np. Wacława Taranczewskiego i Eugeniusza Eibischa. Obrazy Eibischa od lat są rażąco niedoszacowane. Nie ma znaczenia bogata legenda malarza. Na przykład to, że przed wojną w Paryżu malarstwo Eibischa promowali znani w świecie marszandzi Leopold Zborowski i Georges Bernheim.
Czytaj więcej
W doskonałej kondycji jest rynek aukcyjny młodych artystów. Czy za 10-20 lat ich dzieła odsprzedamy z zyskiem?