Aukcja odbędzie się 7 czerwca. Diament o szlifie brylantowym znajduje się w pierścionku i jest wyceniany na 350 tys. funtów.

30 lat temu obecna właścicielka kupiła go na wyprzedaży garażowej za 10 funtów, sądząc, że jest to zwykłe „szkiełko”, ładna, ale niewiele warta błyskotka. Właścicielka, nie zdając sobie sprawy z jego wartości, nosiła go na co dzień – do kościoła i na zakupy. Tymczasem błyskotka okazała się dużym 26-karatowym diamentem o eleganckim brylantowym szlifie. Prawdopodobnie został oszlifowany w XIX wieku i ma ponad 200 lat.

Właścicielka zdecydowała się go sprzedać na aukcji kiedy jubiler zasugerował, że kamień może być „sporo wart”. Nie spodziewała się jednak, ze aż tyle.

Kamień nie jest idealnie przejrzysty, co może zmylić niewprawne oko. Dlatego też przez tyle lat sądzono, że nie jest to wartościowy kamień. W XIX wieku szlifowano kamienie nieco inaczej niż teraz, nie wydobywano ich czystości i przejrzystości – wyjaśniają przedstawiciele domu aukcyjnego Christie’s. Diament jest niezwykły i duży – ma dokładnie 26,27 karata. Jest niemal biały i bardzo przejrzysty, jak na tak stary szlif.