„Potwór” Witkacego z szansą na nowy rekord

Przystępne ceny wystawionych prac zachęcają do ostrej licytacji.

Publikacja: 06.11.2016 12:25

Od 25 tys. zł rozpocznie się licytacja fotografii Witkacego „Potwór z Dusseldorfu”.

Od 25 tys. zł rozpocznie się licytacja fotografii Witkacego „Potwór z Dusseldorfu”.

Foto: 17. fotografia kolekcjonerska

Podczas 17. aukcji z cyklu Fotografia Kolekcjonerska, zaplanowanej na 15 listopada w Warszawie, pod młotek trafi 90 dzieł klasyków krajowej fotografii. Często są to odbitki istniejące w jednym egzemplarzu.

Ceny wynoszą od 350 zł do 25 tys. zł. Wystawa przed aukcją rozpocznie się 5 listopada w stołecznym Centrum Mysia 3. Organizatorami są: Fotografia Kolekcjonerska i portal rynku sztuki Artinfo.pl. Kuratorką aukcji i wystawy jest Katarzyna Sagatowska.

Najdroższa w ofercie jest fotografia Witkacego z 1932 r. „Potwór z Dusseldorfu”. Cenę wywoławczą ustalono na 25 tys. zł przy estymacji 100-140 tys. zł. Witkacy kreował różne sceny ze swoim udziałem i uwieczniał je na fotografiach. W jego zamyśle były to wydarzenia artystyczne i towarzyskie. Stały się legendą. Zostały opisane w pamiętnikach z epoki.

Historia polskiej fotografii

Zdjęcie „Potwór z Dusseldorfu” (13 na 19 cm) było wystawiane w kraju i za granicą, reprodukowane w albumach oraz muzealnych katalogach. Powstało we współpracy z Władysławem Janem Grabskim.

Oferta najnowszej aukcji to krótka historia polskiej fotografii artystycznej. Znajdziemy w niej np. zdjęcie wykonane w 1887 r. przez Konrada Brandla (1838-1920). Dokumentuje ono wizytę arcyksięcia austriackiego Rudolfa Habsburga w Krakowie. Na odwrocie odbitki (papier albuminowy 5,6 na 8,6 cm) widnieje nadruk z medalami otrzymanymi przez fotografa. Autor jest tam przedstawiony jako „fotograf Cesarskiego Warszawskiego Uniwersytetu”. Zdjęcie Brandla będzie można licytować od 350 zł.

Każdą pracę, jeśli nie będzie licytacji, można kupić za cenę wywoławczą. Nie ma cen ukrytych tak jak na niektórych aukcjach malarstwa, gdzie właściciel obrazu może zastrzec, że nie godzi się na jego sprzedaż poniżej kwoty nieznanej osobom przystępującym do licytacji.

Miłośników fotografii zaskoczy zdjęcie wykonane przez Jana Berdyszaka „Gablota z powłokami” (5 tys. zł). Artysta znany jest przede wszystkim jako malarz i rzeźbiarz.

Nowością na rynku jest heliografia Marka Piaseckiego „Bez tytułu” (1959 r., cena wyw. 6 tys. zł). Natomiast wielką rzadkością są fotografie Pawła Althamera. Od 12 tys. zł rozpocznie się licytacja sześciu zdjęć zatytułowanych „Ufo”.

Licytowane będą także muzealnej wartości fotografie np. Zbigniewa Dłubaka, Zbigniewa Libery, Jerzego Lewczyńskiego, Natalii LL, Pawła Pierścińskiego, Zygmunta Rytki, Bronisława Schlabsa, Łodzi Kaliskiej.

Bogdan Łopieński stworzył w 1968 r. portret Andrzeja Wajdy (cena wyw. 1,2 tys. zł). A Tadeusz Rolke uwiecznił scenę z pamiętnego konkursu Miss Polonia w 1958 r. Konkurs zakończył się skandalem, bo rozeszły się plotki, że wyniki zostały ustalone zakulisowo.

Drożeją prace młodych

Hitem aukcji będą trzy zdjęcia Zofii Rydet, w tym fotografia z poszukiwanego przez europejskich kolekcjonerów cyklu „Zapis socjologiczny” (cena wyw. 4 tys. zł, estymacja 8-12 tys. zł). Jeszcze w 2010 r. fotografię Rydet można było upolować za ok. 2 tys. zł. W 2011 r. nastąpił skok cenowy. Teraz prace kosztują średnio ok. 7-8 tys. zł.

W ofercie aukcyjnej wyróżnia się zdjęcie Chrisa Niedenthala „Wrocław, 1982″ (cena wyw. 3 tys. zł). To dzisiejsza odbitka z negatywu z 1982 r., sygnowana i numerowana przez autora; ma numer 1 z nakładu wynoszącego 15 sztuk.

Takie współczesne odbitki pojawiają się na aukcjach coraz częściej. Oczywiście najbardziej poszukiwane są oryginalne odbitki z czasów, kiedy powstało zdjęcie. Na aukcji z cyklu Fotografia Kolekcjonerska stanowią one większość, ale niewątpliwie ich ilość na rynku będzie maleć.

Drożeją prace młodych artystów. Na przykład w 2015 r. zdjęcie Jana Dziaczkowskiego (1983-2011) wystawiono z ceną 9 tys. zł i estymacją 12-16 tys. zł, a kupiono je za 16 tys. zł. Teraz cena wywoławcza pracy tego artysty „Św. Trójca z cyklu sztuka polska XX wieku” (28 na 20 cm, 2006 r.) wynosi 10 tys. zł, a estymacja 18-25 tys. zł. Wykonaną w tym roku fotografię Weroniki Gęsickiej (ur. 1984) wystawiono z ceną wywoławczą 2,5 tys. zł.

Ceny wywoławcze celowo są niskie, mają zachęcać do licytacji na młodym rynku fotografii. O tym, że notowania zdjęć na aukcjach rosną, świadczą choćby wyniki niedawnej aukcji fotografii artystycznej w Desie Unicum (www.desa.pl).

Ofertę przygotowaną na aukcję z cyklu Fotografia Kolekcjonerska jak zwykle dokumentuje dwujęzyczny katalog. Podobnie jak poprzednie zostanie wysłany do wybranych światowych muzeów oraz galerii i stanie się źródłem informacji o polskiej fotografii. Aukcje z cyklu Fotografia Kolekcjonerska Artinfo.pl organizuje od 2007 r.

Kolekcjonerzy pojadą do Paryża

Trwa nabór na zajęcia edukacyjne dla kolekcjonerów i artystów. W tym roku, oprócz tradycyjnych szkoleń i dyskusji zaplanowanych przed aukcją, organizowany jest wspólny wyjazd kolekcjonerów na targi Paris Photo. Będzie można je zwiedzić z przewodnikiem w pierwszym dniu zamkniętym dla turystów, przeznaczonym tylko dla kolekcjonerów i marszandów.

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym 17. aukcji z cyklu Fotografia Kolekcjonerska.

Podczas 17. aukcji z cyklu Fotografia Kolekcjonerska, zaplanowanej na 15 listopada w Warszawie, pod młotek trafi 90 dzieł klasyków krajowej fotografii. Często są to odbitki istniejące w jednym egzemplarzu.

Ceny wynoszą od 350 zł do 25 tys. zł. Wystawa przed aukcją rozpocznie się 5 listopada w stołecznym Centrum Mysia 3. Organizatorami są: Fotografia Kolekcjonerska i portal rynku sztuki Artinfo.pl. Kuratorką aukcji i wystawy jest Katarzyna Sagatowska.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru