19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 10:19 Publikacja: 26.11.2022 12:38
Regularne przeglądy i zabezpieczenia przeciwpożarowe to ważne elementy bezpieczeństwa, ale nie jego gwarancja
Foto: shutterstock
Spośród 15,3 mln mieszkań w Polsce w centralne ogrzewanie wyposażonych jest ok. 84 proc. nieruchomości, a 53 proc. jest ogrzewanych indywidualnie – wynika z danych GUS-u zebranych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Najczęstszymi źródłami ciepła w 8,1 mln mieszkań z indywidualnym ogrzewaniem są: węgiel kamienny (27 proc.), gaz ziemny (23 proc.) i drewno (19 proc.).
Palenie paliwami stałymi wiąże się z koniecznością pilnowania stanu pieca bądź kominka. Nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych zasilanych paliwami stałymi to przyczyna aż 41 proc. z 33,8 tys. pożarów, do których doszło w 2021 r. w obiektach mieszkalnych w Polsce – podaje Komenda Główna Straży Pożarnej. Po dodaniu pozostałych awarii i błędów w korzystaniu z ogrzewania (także gazowego i elektrycznego) okazuje się, że to przyczyny aż 51 proc. pożarów.
Hamujące tempo inflacji nie powinno usypiać. Nieruchomości gwałtownie drożeją, zdrożały materiały budowlane i usługi remontowe. Niedostosowana do nich suma ubezpieczenia może być problemem dla właścicieli mieszkań czy firm.
Najlepsze ubezpieczenia domu zarówno w wariancie all risk, jak i ryzyk nazwanych oferuje Generali – uzyskują odpowiednio 45,72 pkt oraz 39,41 pkt.
W umowach najmu coraz częściej pojawia się wymóg wykupienia OC przez lokatora.
Mury można ubezpieczyć dopiero po odebraniu aktu własności. W lepszej sytuacji są osoby, które kupiły mieszkanie z rynku wtórnego, gdzie podpisanie aktu notarialnego warunkuje przekazanie lokalu do użytkowania.
Pozostawione bez opieki domy i mieszkania tworzą wymarzoną okazję dla złodziei. Tymczasem od kilku miesięcy widać tendencję wzrostową włamań do mieszkań.
Po kilku latach spadków cen komunikacyjnego OC w 2024 r. za polisy te trzeba było płacić średnio o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Prognozy mówią o dalszych wzrostach. Jeszcze długo potrwa, zanim ten segment rynku ubezpieczeń odrobi straty.
Czy firmy ubezpieczeniowe będzie stać na wypłatę odszkodowań pogorzelcom z Los Angeles? Wiele osób obawia się, że ich polisy ubezpieczeniowe mogą nie pokryć kosztów odbudowy, a przyszłe składki będą astronomiczne. Wiele firm ubezpieczeniowych musi liczyć się z problemami finansowymi, a niektóre nawet z bankructwem.
Jaki był ubiegły rok dla branży ubezpieczeniowej w Polsce i jakie główne trendy możemy obserwować w 2025 r.? Rozmawialiśmy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Przepisy doprecyzowujące okres, po jakim przedsiębiorca może ponownie skorzystać z ulgi w składkach zwanej Mały ZUS plus, wciąż nie weszły w życie. Czy w 2025 r. ZUS nadal wymaga trzyletniej przerwy?
Miniony rok przyniósł ubezpieczycielom potężne wyzwania związane ze zmianami klimatu. Zapewne pojawią się one i w 2025 r. Do tego dojdą ryzyka, których źródłem są niekorzystne zmiany demograficzne, a rosnące koszty szkód popchną w górę ceny polis OC.
Objęcie pracownika zbiorową, bezimienną polisą opłaconą i wymaganą przez pracodawcę oznacza przychód z pracy opodatkowany PIT.
Nowy rok przyniesie wyższe kary dla piratów drogowych oraz nowe przepisy dla najmniej doświadczonych użytkowników aut. Co jeszcze czeka zmotoryzowanych w 2025 roku?
71 proc. Polaków nie planuje w sylwestra wystrzelić fajerwerków, choć tylko co czwarty Polak jest im całkowicie przeciwny. 12 proc. ankietowanych przyznaje, że co roku korzysta z fajerwerków, natomiast 17 proc. nie wyklucza, że zrobi to w tym roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas