19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 22:43 Publikacja: 26.09.2023 20:35
Częściej szukamy polisy dającej nam maksymalne poczucie bezpieczeństwa niż tylko ochronę przed typowymi, ryzykami
Foto: Shutterstock
Dziś częściej szukamy polisy dającej nam i rodzinie maksymalne poczucie bezpieczeństwa niż tylko ochronę przed typowymi, wybranymi ryzykami jak pożar czy zalanie, na jakie narażone są składniki prywatnego majątku. Dlatego też oferta ubezpieczeń domowych to w gruncie rzeczy kompleksowe polisy zapewniające członkom rodziny ochronę majątku, ochronę od odpowiedzialności cywilnej, ochronę prawną, zapewniające im opiekę medyczną czy pomoc fachowca. Polisy uwzględniające ochronę instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach lub w przydomowych ogródkach, ubezpieczenie nagrobków czy zwierząt domowych. W tym przypadku cena stanowi wartość drugorzędną. W rankingu polis dla domu i mieszkania postawiliśmy głównie na jakość i zakres ochrony ubezpieczeniowej oferowanych polis, zakres wyłączeń czy dodatkowych elementów ochrony jak OC w życiu prywatnym czy assistanse. Maksymalnie w rankingu można było zdobyć 60 pkt w przypadku ubezpieczenia domu i 54 pkt, jeśli chodzi o ubezpieczenie mieszkania.
Hamujące tempo inflacji nie powinno usypiać. Nieruchomości gwałtownie drożeją, zdrożały materiały budowlane i usługi remontowe. Niedostosowana do nich suma ubezpieczenia może być problemem dla właścicieli mieszkań czy firm.
W umowach najmu coraz częściej pojawia się wymóg wykupienia OC przez lokatora.
Mury można ubezpieczyć dopiero po odebraniu aktu własności. W lepszej sytuacji są osoby, które kupiły mieszkanie z rynku wtórnego, gdzie podpisanie aktu notarialnego warunkuje przekazanie lokalu do użytkowania.
Pozostawione bez opieki domy i mieszkania tworzą wymarzoną okazję dla złodziei. Tymczasem od kilku miesięcy widać tendencję wzrostową włamań do mieszkań.
W naszym zestawieniu porównujemy oferty dziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych. Pod lupę bierzemy osiem aspektów kluczowych dla klientów.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Ważna, szczególnie dla ciężko poszkodowanych w wypadkach drogowych, jest wysokość sumy gwarancyjnej dla obowiązkowego OC komunikacyjnego. Suma ta określona w przepisach w chwili orzekania nie może stanowić jedynego kryterium jej waloryzacji.
Po kilku latach spadków cen komunikacyjnego OC w 2024 r. za polisy te trzeba było płacić średnio o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Prognozy mówią o dalszych wzrostach. Jeszcze długo potrwa, zanim ten segment rynku ubezpieczeń odrobi straty.
Czy firmy ubezpieczeniowe będzie stać na wypłatę odszkodowań pogorzelcom z Los Angeles? Wiele osób obawia się, że ich polisy ubezpieczeniowe mogą nie pokryć kosztów odbudowy, a przyszłe składki będą astronomiczne. Wiele firm ubezpieczeniowych musi liczyć się z problemami finansowymi, a niektóre nawet z bankructwem.
Jaki był ubiegły rok dla branży ubezpieczeniowej w Polsce i jakie główne trendy możemy obserwować w 2025 r.? Rozmawialiśmy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Przepisy doprecyzowujące okres, po jakim przedsiębiorca może ponownie skorzystać z ulgi w składkach zwanej Mały ZUS plus, wciąż nie weszły w życie. Czy w 2025 r. ZUS nadal wymaga trzyletniej przerwy?
Miniony rok przyniósł ubezpieczycielom potężne wyzwania związane ze zmianami klimatu. Zapewne pojawią się one i w 2025 r. Do tego dojdą ryzyka, których źródłem są niekorzystne zmiany demograficzne, a rosnące koszty szkód popchną w górę ceny polis OC.
Objęcie pracownika zbiorową, bezimienną polisą opłaconą i wymaganą przez pracodawcę oznacza przychód z pracy opodatkowany PIT.
Nowy rok przyniesie wyższe kary dla piratów drogowych oraz nowe przepisy dla najmniej doświadczonych użytkowników aut. Co jeszcze czeka zmotoryzowanych w 2025 roku?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas