Luka ubezpieczeniowa straszy. Problem właścicieli mieszkań i firm

Hamujące tempo inflacji nie powinno usypiać. Nieruchomości gwałtownie drożeją, zdrożały materiały budowlane i usługi remontowe. Niedostosowana do nich suma ubezpieczenia może być problemem dla właścicieli mieszkań czy firm.

Publikacja: 16.11.2023 03:00

Inflacja pustoszy budżety domowe i niejako zmusza część z nas do rezygnacji z polis. – To pozorne os

Inflacja pustoszy budżety domowe i niejako zmusza część z nas do rezygnacji z polis. – To pozorne oszczędności – mówią ubezpieczyciele. I tłumaczą, że w razie szkody mogą oznaczać wyższe wydatki

Foto: Anthony Brzeski / AFPTV / AFP

Główny Urząd Statystyczny podał w środę ostateczne dane o inflacji w październiku. Wyniosła ona 6,6 proc. w ujęciu rocznym, a nie 6,5 proc., jak szacował Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Już wcześniej ogłosił, że pokonaliśmy w Polsce hydrę wysokiej inflacji. Rzeczywiście, od szczytu z lutego tego roku, gdy ceny były o 18,4 proc. wyższe niż rok wcześniej, odsunęliśmy się dość daleko. Warto jednak pamiętać, że dwucyfrowa inflacja towarzyszyła nam przez półtora roku, od marca 2022 r. do sierpnia 2023 r. Wysoka, choć jednocyfrowa była też przez wiele miesięcy przed tym okresem. Także dziś jest daleka od celu inflacyjnego NBP wyznaczonego na 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. Sam prezes Glapiński przyznał przy tym tydzień temu, że ów cel osiągniemy dopiero pod koniec 2025 r. A i tak jest to prognoza optymistyczna, bowiem zdaniem wielu ekonomistów może to nastąpić jeszcze później. Inflację sztucznie duszą dziś ponadto różne programy osłonowe, jak niższy VAT na żywność czy kagańce nałożone na ceny energii i gazu. Bez nich byłaby wyższa. I pewnie będzie wyższa, gdy osłony zostaną zdjęte.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Ubezpieczenia Majątku
Najlepsze ubezpieczenie domu i mieszkania. Ranking "Rz" na 2023 rok
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ubezpieczenia Majątku
Bez polisy OC dla najemcy ani rusz
Ubezpieczenia Majątku
Kiedy można ubezpieczyć mieszkanie lub dom
Ubezpieczenia Majątku
Złodzieje nie próżnują. Niepokojące statystyki włamań do domów i mieszkań
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ubezpieczenia Majątku
Gdzie po dobre ubezpieczenie domu i mieszkania. Ranking "Rz" 2022