Zniżki w OC i AC liczone są odrębnie

sxc.hu

Miałem stłuczkę, niezbyt dużą. Doszło do niej z mojej winy. Oferowałem poszkodowanemu kilkaset złotych na naprawę samochodu, ale on wolał zlikwidować szkodę z mojego OC. Stracę więc zniżkę za bezszkodową jazdę. W związku z tym pomyślałem, że niewielką naprawę swojego auta też powinienem sfinansować z ubezpieczenia, tym razem AC, zamiast robić to na własny koszt, bo i tak zniżkę straciłem. Ale obawiam się, czy towarzystwo nie potraktuje tego jako dwóch szkód; wtedy polisa podrożałaby bardzo mocno – napisał czytelnik.

Przeważnie ubezpieczyciele stosują zasadę, że każdy rodzaj ryzyka w ubezpieczeniach komunikacyjnych traktowany jest oddzielnie, tym bardziej że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a AC dobrowolnym. Z tego punktu widzenia zarówno długość okresu posiadania polisy, jak i szkody zgłoszone z danego ubezpieczenia mogą dotyczyć tylko konkretnej polisy OC lub autocasco. Kierowca ma osobno kalkulowane zniżki w OC i w AC. Zatem szkoda likwidowana z polisy OC może pozbawić (albo zmniejszyć) tylko zniżki w OC. Natomiast zniżka w AC ulegnie pomniejszeniu dopiero po zgłoszeniu szkody z autocasco.

Jeżeli więc mamy zdarzenie, w którym z pana winy został uszkodzony inny pojazd, to odszkodowanie wypłacone z ubezpieczenia OC wpłynie negatywnie na posiadane przez pana zniżki bonus malus w OC (zniżka zostanie zmniejszona bądź składka wzrośnie). Ale utrata zniżek bonus malus w ubezpieczeniu OC nie przekłada się na poziom zniżek w ubezpieczeniu AC. Natomiast jeżeli będzie pan chciał sfinansować naprawę swojego samochodu z autocasco (jak pan pisze, w wyniku tej samej stłuczki pojazd został nieco uszkodzony), wówczas wypłata odszkodowania z AC poskutkuje utratą zniżek bonus malus również w tym ubezpieczeniu.

Zdarza się, że towarzystwo na podstawie historii ubezpieczenia OC przyznaje zniżki w AC pomimo braku historii w tej polisie, ale nie działa to w drugą stronę, czyli szkody likwidowane z OC nie mają przełożenia na składki w autocasco.

Mogą Ci się również spodobać

Czy to było włamanie? Niekoniecznie

Mamy ubezpieczenie domu łącznie z garażem i przedmiotami, które w nim przechowujemy. Złodziej dostał ...

Zaniżone koszty naprawy

Pod koniec października 2017 r. w mój samochód uderzył pijany kierowca. Złapałem go i ...

Na stoku warto się ubezpieczyć

Koszt ubezpieczenia całej rodziny narciarzy to ok. 200 zł na tydzień. Zamiast ryzykować wysokie ...