Skokowy wzrost składek za ubezpieczenia OC

Bloomberg

Wzrost cen polis dla kierowców przynosi efekt w wynikach zakładów. Po latach ogromnych strat przychody w tym segmencie silnie wzrosły, aż o 26 proc.

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w I półroczu branża sprzedała polisy warte 27,2 mld, niemal 3 proc. mniej niż rok wcześniej. Największy spadek zanotowano w ubezpieczeniach na życie – aż o 17 proc., do poziomu 11,9 mld zł. Zrekompensował to jednak mocny, bo 12-proc., wzrost przychodów ze sprzedaży ubezpieczeń majątkowych (ponad 15,3 mld zł).

Składka przypisana brutto z ubezpieczeń OC wyniosła 5 mld zł, co oznacza wzrost aż o 25,7 proc. Nie jest to zaskoczeniem – już od miesięcy pisaliśmy o wyraźnym wzroście cen polis dla kierowców, oznaczającym koniec wyniszczającej wojny cenowej zakładów.

Jednak wzrostowi składki towarzyszy silny skok wypłacanych odszkodowań, które w przypadku OC urosły o niemal 17 proc. Dlatego rynek wciąż traci i mimo lepszych przychodów tylko w I półroczu do takich polis zakłady dopłaciły ponad 600 mln zł.

Zysk netto ubezpieczycieli życiowych wyniósł po I półroczu 2016 r. 1,1 mld zł i był o 33,4 proc. niższy niż rok wcześniej. Ubezpieczyciele majątkowi zakończyli II kw. 2016 r. z zyskiem 1,1 mld zł (spadek o 36,9 proc.).393 mln zł tyle wyniósł należny podatek dochodowy od firm ubezpieczeniowych po I półroczu 2016 r.

Mogą Ci się również spodobać

Ubezpieczyciele radzą, jak ograniczyć podwyżki OC

Można wprowadzić regulacje, które zahamują wzrost cen OC – pisze Polska Izba Ubezpieczeń w ...

Warsztaty domagają się walki z szarą strefą likwidacji szkód

Obowiązek rozliczania napraw po wypadku za pomocą faktur może dać budżetowi nawet 0,7 mld ...

Rodzina może liczyć na zniżki

Oferty na wyjazdy wakacyjne z dziećmi Wyjazd rodzinny na wakacje oznacza sporo wydatków. Jednym ...