Skokowy wzrost składek za ubezpieczenia OC

Bloomberg

Wzrost cen polis dla kierowców przynosi efekt w wynikach zakładów. Po latach ogromnych strat przychody w tym segmencie silnie wzrosły, aż o 26 proc.

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w I półroczu branża sprzedała polisy warte 27,2 mld, niemal 3 proc. mniej niż rok wcześniej. Największy spadek zanotowano w ubezpieczeniach na życie – aż o 17 proc., do poziomu 11,9 mld zł. Zrekompensował to jednak mocny, bo 12-proc., wzrost przychodów ze sprzedaży ubezpieczeń majątkowych (ponad 15,3 mld zł).

Składka przypisana brutto z ubezpieczeń OC wyniosła 5 mld zł, co oznacza wzrost aż o 25,7 proc. Nie jest to zaskoczeniem – już od miesięcy pisaliśmy o wyraźnym wzroście cen polis dla kierowców, oznaczającym koniec wyniszczającej wojny cenowej zakładów.

Jednak wzrostowi składki towarzyszy silny skok wypłacanych odszkodowań, które w przypadku OC urosły o niemal 17 proc. Dlatego rynek wciąż traci i mimo lepszych przychodów tylko w I półroczu do takich polis zakłady dopłaciły ponad 600 mln zł.

Zysk netto ubezpieczycieli życiowych wyniósł po I półroczu 2016 r. 1,1 mld zł i był o 33,4 proc. niższy niż rok wcześniej. Ubezpieczyciele majątkowi zakończyli II kw. 2016 r. z zyskiem 1,1 mld zł (spadek o 36,9 proc.).393 mln zł tyle wyniósł należny podatek dochodowy od firm ubezpieczeniowych po I półroczu 2016 r.

Mogą Ci się również spodobać

Do górskiej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować

W ubiegłym roku ratownicy GOPR w Bieszczadach interweniowali w lipcu i sierpniu 65 razy, ...

Nie czekaj ze zgłoszeniem szkody

Ubezpieczeni, których dobytek został uszkodzony przez nawałnice, powinni zabezpieczać majątek przed dalszymi stratami zanim ...

Niezwłocznie to dla towarzystw siedem dni

Terminy zgłaszania szkody i przedawnienia roszczeń Ze zgłoszeniem szkody ubezpieczycielowi nie można zwlekać w ...