Gdzie po dobrą polisę dla czterech kątów

ubezpieczenie domu 2021
ubezpieczenie domu 2021
Shutterstock

Najlepsze ubezpieczenia mieszkaniowe oferuje Generali, uzyskując 26,7 pkt. Drugą pozycję zajmuje Aviva z 25,9 pkt, podium zamyka PZU – 23 pkt.

Tak wygląda czołówka rankingu polis dla domu i mieszkania, który uwzględnia nie tylko cenę polisy, ale także zakres ochrony ubezpieczeniowej, wyłączeń czy dodatkowych elementów ochrony, jak OC w życiu prywatnym i assistanse. Maksymalnie w naszym rankingu można było zdobyć 30 pkt.

Ubezpieczenia nieruchomości dostępne na polskim rynku stają się coraz lepsze, produkty z kompleksową ochroną można znaleźć już u większości ubezpieczycieli. Świadczy o tym chociażby niewielka punktowa różnica między poszczególnymi ubezpieczycielami w prezentowanym rankingu.

W ubezpieczeniu najważniejszy jest zakres ochrony, a kluczowe znaczenie ma to, żeby było jak najmniej wyłączeń. Typowe wyłączenia to te dotyczące ograniczenia szkód wyrządzonych przez samego klienta, pękanie mrozowe czy kradzież zwykła. Z ochrony bywa wyłączana powódź, wandalizm czy katastrofa budowlana, można objąć je ochroną dopiero za zapłatą dodatkowej składki.

Wybierając ubezpieczenie, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na elementy, które dotyczą nas bezpośrednio i skupić się na porównaniach zakresów ochrony od zdarzeń, które są dla nas najbardziej prawdopodobne. Warto też przyjrzeć się definicjom tych zdarzeń, wyłączeniom i ewentualnym udziałom własnym – mówi Michał Glizia, ekspert ds. majątkowych ubezpieczeń indywidualnych, Aviva.

Ważne jest też to, co można ubezpieczyć oprócz samego budynku: np. rośliny na posesji, garaż, altanki, instalacje fotowoltaiczne, a nawet nagrobek. A także według jakiej wartości ubezpieczamy nieruchomość, przedmiot: czy będzie ona odpowiadała wartości zniszczonego budynku bądź przedmiotu, czy też pozwoli na zakup nowego.

Nie bez znaczenia są dodatkowe elementy ochrony, jak OC w życiu prywatnym czy assistance, gdzie przy szerokim i dobrze dobranym zakresie ochrony można liczyć na pomoc przy różnych zdarzeniach życia codziennego, np. gdy zatrzasną się drzwi albo zepsuje pralka. Przy sporządzeniu rankingu uwzględniliśmy także ubezpieczenie domu w budowie czy zakres obejmujący ubezpieczenie zwierząt.

Zdaniem Marcina Błaszczaka, specjalisty ds. rozwoju produktów i procesów w Departamencie Rozwiązań dla Klienta Detalicznego po połączeniu UNIQA i AXA, rynek ubezpieczeń nieruchomości w przyszłości będzie w dalszym ciągu digitalizował i dopasowywał do potrzeb klienta. Klienci chcą płacić jedynie za usługi, z których mogą skorzystać, więc będzie liczyła się dobrze dobrana oferta. Widzimy potrzebę upraszczania produktów, a poza tym rozwijanie nowych ryzyk – jakimi są ubezpieczenie zielonych źródeł energii – panele, pompy ciepła oraz ryzyka cyfrowe. Rozszerzenie oferty w zakresie ochrony mienia będzie ważne, ale również ważne będzie dopasowanie wartościowych usług assistance.

Mogą Ci się również spodobać

Polisy samochodowe będą drożały

Przez ostatnie 12 miesięcy cena OC wzrosła o ponad 20 proc. Ceny polis OC ...

Auto zastępcze na koszt towarzystwa

Właściciel samochodu uszkodzonego w kolizji może żądać zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego od towarzystwa, ...

Przez oszustów kierowcy płacą krocie za polisy

Na wysokość składek wpływają wypłacone odszkodowania. Co najmniej 10 proc. to wyłudzenia. Siedem BMW ...