Na wypadek kontuzji. Polisy dla aktywnych

Sport to zdrowie, ale wiąże się z ryzykiem kontuzji czy wyrządzenia komuś szkody. Oferta ubezpieczycieli dla osób aktywnych jest coraz bogatsza.

Publikacja: 10.05.2018 15:17

Na wypadek kontuzji. Polisy dla aktywnych

Foto: Adobe Stock

Biegi, jazda na hulajnodze albo rolkach, fitness, kajaki. Polacy coraz aktywniej spędzają wolny czas i coraz częściej dochodzi do szkód przy uprawianiu sportu.

Mondial Assistance podaje przykłady szkód, do których doszło przy uprawianiu sportu. We Francji żeglarz podczas sztormu uderzył stopą w element wyposażenia łódki. W wyniku uderzenia ranił się w stopę, która uległa zakażeniu. Konieczna była  antybiotykoterapia oraz organizacja lotu do Polski z uniesioną kończyną. W wyniku wypadku na quadzie w Grecji klient złamał w dwóch miejscach obojczyk oraz trzy żebra. Doznał odmy płucnej. Niezbędny był drenaż płucny. Po wyjęciu drenu i ustąpieniu odmy zorganizowany został transport drogą lądową (lotniczy był przeciwwskazany).

Do szkód dochodzi także w kraju. Skręcenie kostki podczas biegu, złamanie ręki w czasie wspinaczki skałkowej, potracenie spacerowicza podczas jazdy na deskorolce – w przypadku takich zdarzeń przydatne jest ubezpieczenie.

Pakiety dla sportowców

Ubezpieczyciele coraz częściej oferują specjalne pakiety dla osób aktywnych. Podstawą jest ubezpieczenie NNW, które zapewnia wypłatę określonego procentowo w stosunku do sumy ubezpieczenia świadczenia, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.

Na tym jednak nie koniec. Towarzystwa często rozszerzają ochronę, np. Uniqa oprócz świadczeń podstawowych, oferuje możliwość rozszerzenia ochrony o świadczenia z tytułu pobytu w szpitalu, poniesionych kosztów leczenia, niezdolności do pracy i zadośćuczynienia za ból. Ubezpieczyciel ten zapewnia też możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia NNW o klauzulę promilową, która włącza do ochrony ubezpieczeniowej szkody będące konsekwencją działania ubezpieczonego będącego pod wpływem alkoholu.

W PZU do zakresu ochrony można włączyć zwrot kosztów poniesionych na leczenie i rehabilitację, dietę szpitalną i pobyt na oddziałach intensywnej opieki medycznej lub intensywnej terapii.

Ważne znaczenie ma OC, dzięki któremu ubezpieczyciel zdejmie z nas ciężar wypłaty odszkodowania osobie, której wyrządzimy szkodę przy okazji uprawiania sportu.

Towarzystwa konkurują pakietami assitance. Np. oferowany oferowanego przez Cardif na platformie PLAY Ubezpieczenia pakiet zapewnia m.in. zapewnia konsultację z dietetykiem oraz infolinię medyczną gdzie ubezpieczony m.in. dowie się jak przygotować się do zabiegu po wystąpieniu urazu. Aviva natomiast gwarantuje organizację i pokrycie kosztów zakupu płynów infuzyjnych, lekarstw, środków opatrunkowych, pomocniczych środków ortopedycznych przepisanych ubezpieczonemu przez lekarza w związku z nieszczęśliwym wypadkiem.

Nie zawsze jest ochrona

Każde towarzystwo określa w ogólnych warunkach ubezpieczenia, jaki jest zakres ochrony, wyłączenia odpowiedzialności oraz do kogo kieruje swoją ofertę. Często polisy nie są dostępne dla osób starszych. Np. Ergo Hestia polisę Ergo Sport oferuje tylko osobom do 55 roku życia.

Kluczowe znaczenie ma to, czy ochronę mamy w kraju, czy podczas podróży zagranicą. Odrębne produkty są na aktywności krajowe, a odrębne na zagraniczne.
Ubezpieczyciele zapewniają ochronę zarówno podczas amatorskiego uprawiania zwykłych sportów, jak i dla sportowców wyczynowych czy osób uprawiających sporty ekstremalne. Towarzystwa oferują różne warianty i każdy może wybrać taką ochronę, jakiej potrzebuje. Oczywiście im wyższe jest ryzyko, tym wyższa jest składka, czyli osoby uprawiające sporty ekstremalne za polisę zapłacą więcej niż ci, którzy okazjonalnie grają w piłkę nożną czy jeżdżą na rolkach.

Inne Polisy
Złe wieści dla kierowców. OC coraz droższe
Inne Polisy
Ceny OC na przekór inflacji. W perspektywie kwartalnej widać jednak podwyżki
Inne Polisy
Kara za brak OC w 2024 roku. Kwota, która mocno zaboli
Inne Polisy
Revolut staruje ze sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjncyh
Inne Polisy
OC droższe o 100 proc. Efekt szybkiego przejścia na auta elektryczne