Jak zaoszczędzić na paliwie? Ekonomiczna jazda pozwoli na obniżenie kosztów paliwa o 25–30 proc., kolejne kilka, a nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie można uzyskać, korzystając z rabatów oferowanych przez stacje paliw czy banki. Szacuje się, iż miesięczny koszty zakupu paliwa to około 500–600 zł. Obecnie cena benzyny Pb95 wynosi w granicach 4,8 zł za litr, koszt zakupy litra oleju napędowego przekracza nieco 5 zł.

Styl jazdy

jak oszczędzać na paliwieNa wzrost zużycia paliwa na pewno ma wpływ szybka i dynamiczna jazda. Przestawiając się na jazdę ekonomiczną i przestrzegając kilku zasad, możemy obniżyć rachunki za paliwo nawet o 25–30 proc.

Na czym więc polega jazda ekonomiczna? Zaraz po ruszeniu warto zmienić na wyższy bieg, powinno się jeździć na możliwie niskich obrotach silnika, unikać nagłego przyspieszania i hamowania, dostosować prędkość do sytuacji na drodze oraz jak najczęściej hamować silnikiem. Warto też po prostu jeździć nieco wolniej, bo przy prędkościach powyżej 100 km/h gwałtownie wzrasta opór aerodynamiczny, a wraz z nim zużycie paliwa.

Ważne, abyśmy regularnie sprawdzali ciśnienie powietrza w oponach, niższe niż zalecane nie tylko przyczynia się do podwyższenia zużycia paliwa, ale także zwiększa zużycie ogumienia. Ciśnienie o 0,5 bara za niskie może spowodować wzrost zużycia paliwa o 5 proc. Ważna jest także zmiana w odpowiedniej porze opon letnich na zimowe i odwrotnie. Nie bez znaczenia jest szerokość opony. Opony szersze od standardowych powodują większe zużycie paliwa, podobnie jak krzywa felga.

Wzrost paliwa powoduje także nadmierny bagaż. Warto więc zdjąć np. niepotrzebny bagażnik dachowy czy nawet belki, gdyż powoduje on przeważnie przy wyższych prędkościach nawet kilkunastoprocentowy wzrost zużycia paliwa. Wożenie niepotrzebnych rzeczy w bagażniku też nie jest darmowe.

Prosty sposobom na obniżenie kosztów paliwa jest korzystanie z klimatyzacji z umiarem. Klimatyzację napędza silnik samochodu, a więc im ciężej pracuje, tym wyższe jest zużycie paliwa. Szczególne znaczenie ma to w przypadku jazdy po mieście.

I na koniec warto po prostu zadbać o nasze auto. Systematycznie wymieniać oleje, świece czy filtry. Reagować na każdą usterkę, mimo iż samochód jeździ dalej. W przypadku usterek m.in. przepływomierza czy sondy lambda, jeśli sterownik nie ma z tych czujników wiarygodnych odczytów, to stosuje wartości domyślne, bezpieczne dla silnika – może to skutkować wzrostem zużycia paliwa nawet o 20 proc.

Bank zawraca za paliwo

Zwrot za paliwo można uzyskać, korzystając z oferty niektórych banków. Taką możliwość daje na przykład Toyota Bank. W ramach rachunku osobistego Moto Konto można obniżyć koszty paliwa o 5 lub 10 proc. Zakładając rachunek i instalując na smartfona aplikację Tankuj Korzyści, można uzyskać cashback (zwrot na konto). Można uzyskać 5-proc. zwrot, gdy średnie miesięczne saldo na rachunku wyniesie 1000 zł, średnie miesięczne saldo depozytów wyniesie 10 tys. zł oraz minimalna miesięczna kwota transakcji kartą płatniczą wyniesie 500 zł.

Na 10-proc. zysk można liczyć, gdy: średnie miesięczne saldo na koncie wynosi minimum 3000 zł, średnie miesięczne saldo depozytów nie może być mniejsze niż 50 tys. zł, minimalna miesięczna kwota transakcji kartą płatniczą musi wynieść 1000 zł. Są to warunki dla osób jeżdżących samochodami innych marek niż Toyota i Lexus. Dla tych ostatnich warunki są znacznie mniej wyśrubowane. Łącznie można uzyskać zwrot w wysokości 50 zł miesięcznie, co da równe 600 zł rocznie.

Kolejnym produktem bankowym, dzięki któremu można obniżyć wydatki za paliwo, jest Visa TurboKARTA. To karta kredytowa oferowana przez Santander Consumer Bank pozwala zaoszczędzić do 30 zł miesięcznie. Posiadacz zyskuje 3 proc. wartości zakupów opłaconych kartą na stacjach paliw. Poza tym kierowca może korzystać z bezpłatnego pakietu car assistance. Zarówno w kraju, jak i za granicą, może liczyć na pomoc w przypadku awarii lub kradzieży auta oraz w wielu niespodziewanych sytuacjach, np. braku paliwa. Wydanie karty kredytowej jest bezpłatne, a miesięczna opłata za jej używanie wynosi 4,90 zł lub 0,00 zł, jeśli wartość miesięcznych transakcji osiągnie 1000 zł.

Warto sprawdzić: Ecodriving – sposób na oszczędną jazdę samochodem

W Alior Banku – za założenie Rachunku Partner dla firm istnieje możliwość tankowania paliwa w cenie 3,90 zł za litr. Różnicę, która wynika z normalnej kwoty, pokryje bank w ten sposób można zaoszczędzić do 100 zł miesięcznie. Alior Bank policzy, ile litrów paliwa (Pb98, Pb95 lub ON) zakupiłeś, płacąc kartą Mastercard Debit Commercial i zwróci na rachunek firmy różnicę pomiędzy średnią ceną paliwa za litr podawaną przez Polską Izbę Paliw Płynnych a ceną 3,90 zł gwarantowaną przez bank w promocji. Przy dzisiejszych średnich cenach paliwa oznacza to, że bank zwróci właścicielowi rachunku różnicę za około 82 l paliwa.

Miesięczny koszt prowadzenia rachunku wynosi 25 zł, ale można uniknąć tej opłaty, spełniając określone warunki. Trzeba opłacić z konta firmowego zobowiązania wobec ZUS przynajmniej raz w miesiącu i spełnić jeden z warunków: otrzymać wpływy od kontrahentów lub wpłacać utarg na Rachunek Partner albo rachunki pomocnicze na kwotę min. 2500 zł w miesiącu lub skorzystać z dowolnego produktu kredytowego dla firm.

Na zniżki paliwowe można liczyć także, wykupując ubezpieczenie. Kierowca, który ubezpieczy w Generali pojazd od odpowiedzialności cywilnej, otrzyma kod rabatowy, dzięki któremu na stacjach Circle K będzie mógł tankować o 10 gr na litrze taniej w przypadku oleju napędowego lub benzyny podstawowej klasy i o 15 gr na litrze taniej za paliwo premium oraz otrzyma 20 proc. na dowolny program myjni samochodowej.

"oszczędzanie paliwa"

pieniadze.rp.pl

Jak zaoszczędzić na paliwie: Stacja stacji nie równa

Przeważnie najdrożej za paliwo trzeba zapłacić na autostradzie lub innej popularnej trasie. Tanio paliwo oferują stacje własne zlokalizowane przy dużych sklepach, np. Auchan i Tesco. Różnice sięgają nawet 30–60 groszy na litrze, co w sumie daje naprawdę duże oszczędności. Różnica 50 groszy przy 50-litrowym tankowaniu to 25 zł. Sprawdzając ceny paliwa, warto skorzystać z licznych aplikacji oferowanych w sieci. Porównując ceny, trzeba jednak zwrócić uwagę na ich aktualizację. Warto także tankować w weekendy – ze względu na mniejszy ruch wiele stacji decyduje się w tym czasie na lekką obniżkę cen.

Dodatkowym argumentem mogą być programy lojalnościowe oferowane przez wiele stacji. Można w ten sposób zbierać punkty, a następnie wymienić je na paliwo. Orlen kierowcom tankującym i robiącym zakupy na swoich stacjach benzynowych proponuje przystąpienie do programu rabatowego VITAY. Punkty w programie można zdobywać także w e-sklepach partnerów. Otrzymane punkty można wymieniać na nagrody, w tym także na paliwo. I tak 80 zł przy tankowaniu za min. 160 zł (17 700 pkt), 60 zł przy napełnieniu baku za co najmniej 120 zł (13 600 pkt) oraz 40 zł za wlanie paliwa za min. 80 zł (9500 pkt).

Warto sprawdzić: Wygodny transport na minuty. Sprawdzamy czym, jak i gdzie

Będąc uczestnikiem programu Circle K, możemy odebrać rabat na paliwo do 150 zł. 1000 zebranych punktów da nam zniżkę w wysokości 20 zł, 2500 pkt pomniejszy nasz rachunek za paliwo o 50 zł, 4800 pkt to całe 100 zł mniej za tankowanie, a za 7200 pkt otrzymamy rabat o wartości 150 zł. Punkty warto zbierać również na stacjach Shell. Program lojalnościowy Shell ClubSmart pozwala wymienić każde zebrane 12 punktów na rabat w wysokości 12 gr na 1 litr Shell FuelSave lub Shell AutoGas lub 25 gr na 1 litr Shell V-Power.

Na dodatkowe rabaty 5 gr na każdym litrze paliwa mogą liczyć klienci Tesco . Warunkiem jest posiadanie karty lojalnościowej ClubCard, oraz zrobienie zakupów w sklepie Tesco na kwotę minimum 50–100 zł. Kupon ważny jest przez trzy miesiące

Promocje dla wybranych

Warto też wspomnieć o specjalnej ofercie rabatowej dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Rodziny 3+ mogą zyskać upust w wysokości 8 gr na każdym litrze zwykłego paliwa oraz 10 gr na litrze paliwa premium. Ponadto dużym rodzinom przysługuje 20-proc. rabat na produkty gastronomiczne. Promocja obowiązuje na stacjach Lotos Orlen czy Shell.

PKN Orlen kieruje do inwestorów indywidualnych specjalny program lojalnościowy. Posiadacze akcji Orlenu zatankują za 10–15 gr na litrze mniej. Program „Orlen w portfelu” ma na celu zachęcenie Polaków do ulokowania środków w akcjach płockiej spółki oraz poszerzenie ich wiedzy na temat funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego. Aby przystąpić do programu Orlenu, trzeba będzie mieć na rachunku maklerskim przynajmniej 50 akcji płockiego koncernu przez minimum miesiąc. W zamian akcjonariusz otrzyma rabaty, którymi zostanie zasilona jego karta w kolejnym miesiącu. Koncern przewidział 10 gr zniżki za każdy zakupiony litr paliwa Efecta, 15 gr za litr paliwa Verva oraz 10 proc. rabatu za zakup z oferty pozapaliwowej.

Spółka Lotos oferuje rabaty dla związków zawodowych OPZZ, Forum Związków Zawodowych czy NSZZ Solidarność. Użytkownicy związkowych kart Lotos Biznes otrzymują rabaty – od kilku do kilkudziesięciu groszy – za każdy litr paliwa standardowego (Pb95, ON, LPG) lub paliwa premium LOTOS Dynamic (Pb98, ON), a także 10 proc. zniżkę na produkty z menu Cafe Punkt, zakup olejów i płynów do spryskiwaczy oraz 15-proc. zniżkę na usługi myjni.

Warto sprawdzić: Elektrykiem może wyjść dużo taniej niż spalinowym

Podsumowując, ekonomiczna jazda samochodem i dbanie o auto daje nam oszczędność rzędu nawet 30 proc. Jeśli jesteśmy klientami banku, który zawraca pieniądze za tankowanie, można oszczędzić kolejne kilka, a nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Będąc wiernym klientem danej stacji i korzystając z jej programów lojalnościowych od czasu do czasu możemy wymienić punkty na paliwo. Dużą oszczędność może przynieść porównanie cen na pobliskich stacjach paliwa. Przyjrzeliśmy się cenom, jakie obowiązywały 4 lutego na stacjach miedzy ulicą Conrada w Warszawie, a stacją umieszczoną na ternie CH Auchan Łomianki.

Na trasie nieco ponad 9 km znaleźliśmy 7 różnych stacji paliw i jedną stację LPG znajdującą się na ternie kościoła. Różnica między stacjami w przypadku benzyny wynosiła 64 grosze, ON– 44 grosze, a LPG 42 grosze. Oznacza to, iż tankując 50 l paliwa można zyskać odpowiednio 32 zł, 22 zł i 21 zł. Najtaniej było na stacji Auchan, nieco drożej na stacji Lotos, która znajduje się najbliżej Auchan. Na 2 sąsiadujących koło siebie stacjach BP i Orlen paliwo można było kupić w takiej samej cenie. W kolejnych trzech stacjach, które w zasadzie znajdują się na tej samej ulicy, można było zauważyć spodek cen w miarę oddalania się położenia stacji od centrum miasta.

Pewne oszczędności możemy poczynić zastępując auto innymi środkami lokomocji np. rowerem, a w przypadku, gdy mamy blisko do pracy pójść piechotą, gdyż korzystanie z samochodów jest najmniej opłacalne przy krótkich trasach do 5 km.