Elektrykiem może wyjść dużo taniej niż spalinowym

Koszt ładowania w płatnych punktach waha się od 0,99 do 2,69 zł za kWh
Koszt ładowania w płatnych punktach waha się od 0,99 do 2,69 zł za kWh
Shutterstock

Jazda samochodem elektrycznym może nas kosztować nawet poniżej 5 zł za 100 km.

Samochód elektryczny jest na pewno przyszłością światowego rynku motoryzacji. Posiadanie auta elektrycznego ma wiele zalet, ale na rynku polskim to nadal dobro luksusowe.

Warto sprawdzić: Zamiast posiadać samochód wynajmij

Spory wydatek na auto

Ceny auta elektrycznych są znacznie wyższe niż benzynowych. Dla przykładu za nowego e-golfa trzeba zapłacić w granicach 170 tys. zł, podobnie wyposażony samochód benzynowy można kupić w granicach 100 tys. zł. W Polsce obecnie działa około 180 stacji punktów ładowania samochodów elektrycznych, przy czym stacji paliw jest ponad 9400.

Samochód elektryczny to na pewno większy komfort podróży, są bardziej ciche niż samochody spalinowe. Nie zatruwają bezpośrednio środowiska naturalnego. W ich konstrukcji nie znajdziemy wielu elementów wymagających wymiany w czasie eksploatacji: układu rozrządu, pasków klinowych, układu wydechowego czy wtryskowego, filtrów. Znacznie niższy jest także koszt zużycia paliwa (energii). Samochody elektryczne możemy ładować w domu lub w specjalnych punktach ładowania.

Najtaniej ładować w domu

W zależności od sposobu ładowania różny jest też jego koszt. Średni koszt 1 kWh w domu to ok. 0,55 groszy, w taryfie nocnej jest to około 0,33 groszy. Ładowanie w płatnych punktach waha się od 0,99 do 2,69 zł za kWh w zależności od rodzaju ładowania oraz abonamentu. Auto można naładować także w publicznych na razie darmowych jeszcze stacjach.

Ładowanie samochodu, zarówno poprzez zwykłe gniazdko, jak w punktach półszybkiego czy szybkiego ładowania, ma swoje wady i zalety. Ładowanie z wykorzystaniem tradycyjnego gniazdka z pewnością jest bardziej ekonomiczne, jednak trwa bardzo długo – w zależności od modelu od 8 do nawet 15 godzin. W domach i garażach zainstalowane są przeważnie gniazdka 16 lub 32 A. Rozwiązaniem mogłyby być ogólnodostępne bezpłatne punkty (moc ładowania do 22 kW), jednak jest ich jeszcze w Polsce mało. Można je spotkać najczęściej w okolicy biurowców, na parkingach wielkopowierzchniowych przy obiektach hotelowych czy restauracjach. Tu czas pełnego ładowania wynosi 4–5 godzin. Korzystanie z punktów szybkiego ładowania jest najlepszym rozwiązaniem pod względem oszczędności czasu, jaki trzeba poświęcić, aby naładować samochód. Stacje o mocy od 40 do 135 kW pozwalają w ciągu godziny uzupełnić energię wystarczającą na przejechanie setek kilometrów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Oszczędności Polaków topnieją

Mimo rosnącej świadomości dotyczącej oszczędzania, wciąż jedynie połowa Polaków odkłada pieniądze. Jedynie co 25 ...

TOP 10 kredytów hipotecznych na 300 tys. zł. Wrzesień 2018

Aby ułatwić wybór najlepszego kredytu hipotecznego przygotowaliśmy zestawienie ofert o najniższej racie miesięcznej. W ...

Zakupy przez Internet – jak kupować w sieci i na tym skorzystać?

Zakupy online to jedna z najwygodniejszych form załatwiania codziennych spraw. Ich zaletą jest duża ...