Przelew na broń dla walczących Ukraińców? Trzeba to sprawdzić

Chęć pomocy walczącej z Rosją ukraińskiej armii i wsparcie jej gotówką na zakup broni może oznaczać kłopoty dla osoby dokonującej takiego przelewu, bo banki sprawdzają jego intencję.

Publikacja: 18.04.2022 10:51

Przelew na broń dla walczących Ukraińców? Trzeba to sprawdzić

Foto: Adobe Stock

- Bank realizując transakcje swoich klientów musi przestrzegać przepisów prawa. Ze względu na kwestie związane z działaniem systemów bezpieczeństwa naszego banku nie możemy bezpośrednio ustosunkować się do interesujących kwestii związanych z przelewem pieniędzy na zakup broni dla ukraińskiej armii – podało nam biuro prasowe Pekao SA.

Wspomóc ukraińską armię

Znany dziennikarz prasowy postanowił wspomóc ukraińską armię. I zrobił przelew ze swojego polskiego banku na jej rzecz.

- Naprawdę niewielki. W tytule przelewu napisałem” for guns" czyli na broń, a to było po masakrze w Buczy. Bank, wstrzymał przelew i dopytuje co i jak – podał dziennikarz w mediach społecznościowych.

Bank wystąpił do niego wyjaśnienia. -Przelew, o który bank mnie pytał jest przelewem na pomoc Ukraińskiej Armii walczącej z rosyjską agresją. Jak rozumiem państwa wątpliwości budzi tytuł przelewu "for guns", pragnę przypomnieć, że ani Ukraina, ani Siły Zbrojne Ukrainy nie są obłożone embargiem na zakup broni, ani przez Polskę, ani Unię Europejską, ani ONZ i mogą dokonywać zakupu broni, natomiast ja mam pełne prawo przekazać na to środki – napisał w wyjaśnieniu darczyńca na rzecz ukraińskiej armii.

Obserwujący profile dziennikarza internauci zauważyli, że tytuł przelewu wcale nie był jednoznaczny. - Nie wynika z niego czy jest to darowizna na cel wskazany w tytule czy np. zapłata za broń. A obowiązek weryfikacji takich przelewów wynika z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Bank miał obowiązek tak zadziałać – tłumaczył jeden z internautów.

Inny dodał, że zakup broni przez armię jest legalny, ale finansowanie przez obywateli Polski uzbrojenia dla obcych armii jest tematem delikatnym. - Jeszcze pół roku temu wszyscy moglibyśmy mieć z tego tytułu kłopoty. Teraz, wiadomo jaka jest sytuacja. Ja wpisuję „Glory to Ukraine!” – podał.

Tytuł także do kontroli

Zapytaliśmy banki, czy jest możliwy przelew z Polski dla ukraińskiej armii z tytułem przelewu na broń. Co odpowiedziały?

- Nie udzielamy informacji na temat naszych narzędzi monitorujących. To tajemnica przedsiębiorstwa, a tym samym nie możemy się odnieść do szczegółów zawartych w poniższym zapytaniu – podało biuro prasowe BNP PAribas.

Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santander Bank Polska podała, że każda płatność weryfikowana jest pod kątem zgodności z przepisami sankcyjnymi. - Sprawdzeniu podlegają również pola „tytułem” – dodała.

Paweł Olejnik, ekspert ds. Bezpieczeństwa Finansowego i Sankcji Międzynarodowych w Credit Agricole poinformował nas, że co do zasady, klient ma dużą swobodę i dowolność w tytułowaniu przelewów.

- Są ograniczenia techniczne, tak jak np. znaki specjalne, które nie mogą się pojawić w tytule. W takiej sytuacji jednak informujemy o tym klienta i może on zmienić tytuł, a przelew się zrealizuje – tłumaczy Paweł Olejnik.

Przyznał, że inną sprawą są reguły bezpieczeństwa, w szczególności te, które przeciwdziałają praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu.

- Jeśli tutaj pojawi się tytuł budzący naszą wątpliwość, to kontaktujemy się z klientem i wyjaśniamy taką sytuację – przyznał ekspert Credit Agricole.

Jak poinformowało nas biuro prasowe Pekao SA bank realizując transakcje swoich klientów musi przestrzegać przepisów prawa.

- Ze względu na kwestie związane z działaniem systemów bezpieczeństwa naszego banku nie możemy bezpośrednio ustosunkować się do interesujących kwestii – podało bank.

Na szczęście był happy end

Pekao SA przypomina, że Bank Gospodarstwa Krajowego w imieniu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) otworzył specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie.

- Środki trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania. Wpłat na konto należy dokonywać w złotych polskich – informuje Pekao SA.

Cała historia skończyła się dobrze. -Jest mi niezwykle miło poinformować, że przelew dla Sił Zbrojnych Ukrainy wiadomo na co został przez bank zrealizowany. Następnym razem wyślę im na cele statutowe – poinformował dziennikarz w swoich mediach społecznościowych.

- Bank realizując transakcje swoich klientów musi przestrzegać przepisów prawa. Ze względu na kwestie związane z działaniem systemów bezpieczeństwa naszego banku nie możemy bezpośrednio ustosunkować się do interesujących kwestii związanych z przelewem pieniędzy na zakup broni dla ukraińskiej armii – podało nam biuro prasowe Pekao SA.

Wspomóc ukraińską armię

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Budżet Rodzinny
Nadpłacanie kredytów już tak nie kusi Polaków