Jastrzębia przemiana RPP już podnosi koszt kredytu

Stawki WIBOR, a więc i raty do spłaty, mogą nieco wzrosnąć w ślad za najnowszymi prognozami ekonomistów, którzy oczekują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian nawet do końca 2024 r.

Aktualizacja: 14.11.2023 07:48 Publikacja: 14.11.2023 03:00

Adam Glapiński, prezes NBP

Adam Glapiński, prezes NBP

Foto: Bloomberg

Od kilku dni indeksy WIBOR pną się powoli w górę. Według poniedziałkowych kwotowań WIBOR 3M wynosił 5,78 proc. wobec 5,62 proc., lokalnego dołka w połowie minionego tygodnia. WIBOR 6M wzrósł do 5,81 proc. wobec 5,54 proc. tydzień wcześniej. To istotna zmiana dotychczasowego zniżkowego trendu. Przypomnijmy, że notowania wskaźników WIBOR wyraźnie spadały od lipca tego roku.

Stopy już nie spadną

Ten zwrot to pokłosie dużej zmiany w polityce pieniężnej. Na ostatnim posiedzeniu, 10 listopada br. Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem prezesa NBP Adama Glapińskiego zamiast spodziewanej obniżki stóp procentowych o 25 pkt baz., pokazała swoje bardziej jastrzębie oblicze. Pozostawiła stopy bez zmian i zasygnalizowała, że zrobi dłuższą przerwę w obniżkach.

Czytaj więcej

Zawieszenie broni czy koniec wojny w NBP?

Po tej wolcie zmieniły się także oczekiwania ekonomistów co do tempa luzowania w polityce pieniężnej. – Biorąc pod uwagę wydźwięk komunikatu po listopadowym posiedzeniu RPP, wypowiedzi prezesa Glapińskiego, a także wyniki listopadowej projekcji inflacji zrewidowaliśmy nasz scenariusz polityki pieniężnej. Obecnie prognozujemy stabilizację stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc. do końca 2024 r. – ocenia zespół ekonomistów Credit Agricole Bank Polska.

– Podwyższyliśmy naszą prognozę stopy procentowej NBP na koniec 2024 r. z 4 proc. do 5,25 proc. Spodziewamy się dwóch obniżek po 25 pkt baz. pod koniec przyszłego roku – mówi z kolei Karol Pogorzelski, ekonomista Banku Pekao.

WIBOR nadrabia straty

– Obecnie w scenariuszu bazowym spodziewamy się stabilizacji stóp procentowych NBP przez okres roku. Uważamy, że stopa referencyjna pozostanie na niezmienionym poziomie 5,75 proc. do listopada 2024 r. Wówczas spodziewamy się jej obniżki o 50 pkt baz. – uważa też Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas.

Dybuła dodaje, że podobnych ruchów można się spodziewać, jeśli chodzi o notowania WIBOR. – WIBOR zmienia się w ślad za oczekiwaniami rynkowymi co do zmiany stóp. Jeśli inwestorzy zaczną wyceniać stabilizacją stóp w okresie kilku miesięcy, również indeksy WIBOR powinny to odzwierciedlać – wyjaśnia.

Zdaniem więc ekonomistów o ile dotychczas stawki WIBOR jako wskaźnika wyprzedzającego spadały, ponieważ rynki oczekiwały kolejnych cięć stóp procentowych NBP, o tyle teraz będę nadrabiać te wcześniejsze obniżki. Uwzględniając zaś tzw. spread między WIBOR a stopami NBP, który zwykle wynosi ok. 20 pkt baz, można się spodziewać ustabilizowania się kosztów pożyczania na poziomie nieco poniżej 6 proc.

Czytaj więcej

Trybunał Stanu dla szefa NBP? Mucha uderza w Glapińskiego

Raty nieco wzrosną

Dla kredytodawców może oznaczać to wzrost miesięcznych rat do spłaty wobec dotychczasowych najniższych notowań w minionym tygodniu. Oczywiście dla poszczególnych osób te zmiany będą różne, w zależności od indywidualnej sytuacji, ale warto przypomnieć, że podwyżka kosztów pożyczania o 25 pkt baz. oznacza ratę wyższą o ok. 50 zł dla przeciętnego kredytu w wysokości 300 tys. zł. Jeśli przykładowo WIBOR 3M ustabilizuje się na poziomie 5,95 proc., to będzie o 33 punktów bazowych wyższy niż w minioną środę.

– Brak kolejnych obniżek stóp to niezbyt dobra informacja dla kredytobiorców. Choć dobrą wieścią jest to, że jeśli stopy procentowe nie będą rosnąć przez najbliższych kilka miesięcy, to i stawki WIBOR nie powinny rosnąć oprócz obecnych dostosowań do bieżących trendów – zaznacza Leszek Zięba, główny analityk mFinance i ZFPF.

Jego zdaniem względny spokój, jeśli chodzi o koszty pożyczania, powinniśmy mieć przynajmniej do marca przyszłego roku. Wówczas Rada Polityki Pieniężnej przedstawi nową projekcję inflacyjną, która powinna już uwzględniać założenia polityki fiskalnej po ukonstytuowaniu się nowego rządu.

A może podwyżki?

– Inne sprawa, czy w marcu nie okaże się, że potrzebne są podwyżki stóp procentowych dla walki z inflacją. Trzeba mieć jednak nadzieję, że nie – dodaje Zięba. – Żadna prognoza w długim, rocznym horyzoncie nie jest pewna. Z dużą dozą pewności można założyć, że do marca nic się nie wydarzy. Później niepewność co do ruchów RPP rośnie, ale zakładamy, że podwyżek nie będzie – komentuje Karol Pogorzelski.

Warto zwrócić przy tym uwagę, że rynek kontraktów FRA na razie nie zareagował zbyt mocno na zmianę kursu w polityce pieniężnej. Obecnie inwestorzy wciąż wyceniają cztery obniżki stóp procentowych w ciągu roku o łącznej skali 100 pkt baz. do końca 2024 r. Zdaniem analityków w kolejnych tygodniach powinno się to jednak zmieniać.

Opinia dla „Rz"
Piotr Bielski, ekonomista Santander Bank Polska

WIBOR co do zasady antycypuje z wyprzedzeniem ruchy stóp procentowych. Ponieważ dotychczas rynek spodziewał się obniżek stóp, koszty pożyczania spadały. Przy zmianie oczekiwań, a naszym zadaniem stopy pozostaną bez mian do czwartego kwartału 2024 r., stawki WIBOR powinny delikatnie pójść do góry w horyzoncie kilku tygodni.
Za brakiem kolejnych obniżek stóp przemawia m.in. nieco silniejsze od spodziewanego ożywienie gospodarcze napędzane popytem konsumpcyjnym. To przestrzeń dla RPP, by bardziej skupić się na zbijaniu inflacji, a nie trosce o dynamikę PKB. ∑

Polityka czy merytoryka

Choć część komentatorów zarzuca prezesowi NBP upolitycznienie, sprzyjanie rządowi PiS i złośliwe działania wobec nowego rządu, można znaleźć też merytoryczne uzasadnienie dla przerwy w cyklu obniżek stóp procentowych. Jak przyznają analitycy, rzeczywiście zmiana rządu w Polsce wiąże się ze zmianą polityki fiskalnej, a to z kolei niesie jeszcze więcej niepewności co do inflacji. Nie wiadomo na przykład, co nowa władza zrobi z obniżonymi obecnie stawkami VAT na żywność ani z zamrożonymi cenami gazu i energii elektrycznej. Nie wiadomo, jak szybko nowy rząd będzie wdrażał swoje flagowe obietnice podwyżek płac w sferze budżetowej czy obniżek podatków. Zdaniem ekonomistów więc, dopóki nie poznamy planów nowego rządu co do budżetu państwa w 2024 r., temat obniżek stóp procentowych w ogóle nie będzie podejmowany przez RPP. ∑

Od kilku dni indeksy WIBOR pną się powoli w górę. Według poniedziałkowych kwotowań WIBOR 3M wynosił 5,78 proc. wobec 5,62 proc., lokalnego dołka w połowie minionego tygodnia. WIBOR 6M wzrósł do 5,81 proc. wobec 5,54 proc. tydzień wcześniej. To istotna zmiana dotychczasowego zniżkowego trendu. Przypomnijmy, że notowania wskaźników WIBOR wyraźnie spadały od lipca tego roku.

Stopy już nie spadną

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe 2024: radzimy, jak korzystać i unikać pułapek
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze