Młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy zaczęli pracę, działalność gospodarczą, albo zarobkową (na podstawie umowy zlecenia, gdzie odprowadzane są składki ubezpieczeniowe), a chcieliby być członkami OFE mają cztery miesiące na decyzję na przystąpienie do funduszu emerytalnego i na ( co ważne) powiadomienie o tym fakcie ZUS.
Członkami OFE mogą zostać osoby, które płacą obowiązkowe składki emerytalne (pracownicy, samozatrudnieni i osoby na umowach zleceniach – poza studentami) albo dobrowolne (np. studenci, czy osoby na umowach zleceniu).
Podział składki emerytalnej
Przypomnijmy, że składka emerytalna wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru (w przypadku pracowników podstawą jest płaca brutto). Każdy kto zaczyna być ubezpieczony w ZUS może zdecydować czy jedna siódma składki (2,92 proc) będzie przekazywana do OFE czy też zostanie w ZUS. Pozostała część składki (16, 6 proc.) obowiązkowo jest przekazywana do ZUS. Dobrowolność dotyczy więc właśnie tej pierwszej – niewielkiej części składki emerytalnej.
W jaki sposób można zawrzeć skuteczną umowę członkowska z OFE?
Gdy zaczynamy po raz pierwszy pracować albo prowadzić firmę musimy obowiązkowo zgłosić się do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Pracodawca, albo my sami (jeśli jesteśmy samozatrudnieni) mamy na to siedem dni. Jeśli zaś chcemy być równocześnie członkiem OFE to w ciągu czterech miesięcy od daty rozpoczęcia ubezpieczenia musimy o tym napisać do otwartego funduszu emerytalnego, a właściwie do powszechnego towarzystwa emerytalnego, które prowadzi OFE, do którego chcemy się zapisać.
Umowa o przystąpieniu do OFE może być zawarta jedynie drogą korespondencyjną. Najprostszym sposobem jest zgłoszenie on-line, poprzez stronę internetową wybranego OFE.