Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o OFE na początku lutego 2014 r. fundusze musiały przekazać do ZUS 51,5 proc. swoich aktywów, czyli ponad 153 mld zł, pozbywając się obligacji skarbowych ze swoich portfeli. Zakazano im ponadto inwestowania w papiery skarbowe. Akcje spółek giełdowych powinny teraz stanowić co najmniej 75 proc. aktywów OFE (granica ta będzie stopniowo obniżana). A limit inwestycji w akcje notowane na zagranicznych rynkach ma stopniowo rosnąć do 30 proc. portfela. W efekcie tych zmian akcje (krajowe i zagraniczne) stanowią około 85 proc. portfela inwestycyjnego funduszy.
W tej sytuacji OFE nie są już funduszami zrównoważonymi tak jak poprzednio. Należy je traktować jako fundusze akcyjne. Z tego względu przygotowaliśmy dwa rankingi OFE: jeden na podstawie wyników w długim terminie i drugi obejmujący wyniki osiągnięte już po zmianach.
Lider ten sam
W zestawieniu długoterminowym, podobnie jak pół roku temu, pierwsze miejsce utrzymała Nordea z wynikiem 68 pkt na 100 możliwych do uzyskania. Jeszcze pięć lat temu fundusz ten znajdował się w ogonie zestawień. Wtedy właśnie zaczął poprawiać wyniki i mozolnie, ale skutecznie, wspinać się na szczyt.
Nordea zarządza obecnie 7 mld zł (siódmy OFE pod względem wielkości aktywów). Zdobyła najwyższe noty w dwóch kategoriach rankingu. Może się pochwalić najwyższymi stopami zwrotu w okresie trzech lat. Wysokie zyski odnotowała także w okresie pięcioletnim. Nieco gorzej wypada w długich terminach. Co ważne, funduszowi udawało się dotąd wypracowywać świetne wyniki przy niskim poziomie ryzyka (zwłaszcza w długim okresie).
W zasadzie niemal w każdej części rankingu Nordea wypadła dobrze. Nie dostała tylko żadnego punktu za opłaty od składki; jak większość OFE pobiera 1,75 proc.