Fakt, że 2 miliony ubezpieczonych pozostały w OFE oznacza znacznie szybsze osiągnięcie dojrzałości przez filar kapitałowy, niż zakładano to u progu reformy w 1999 r.
Strumień środków wpływających od aktywnych zawodowo ubezpieczonych w postaci nowych składek do OFE znacznie szybciej – wcześniej – zrówna się ze strumieniem przekazywanym z OFE do zakładu emerytalnego na wypłatę emerytur kapitałowych.
Liczba uczestników OFE nie zmniejszyła się o 14 milionów. Brak decyzji o pozostaniu w OFE dotyczył bowiem tylko nowych składek. Dotychczas zgromadzone środki uczestników OFE, którzy świadomie lub biernie wybrali tylko ZUS, będą nadal zarządzane przez fundusze aż do czasu otwarcia suwaka, kiedy to na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będą przekazywane stopniowo na subkonto w ZUSie.
Do czerwca 2014 roku prawie 16 milionów składek co miesiąc wpływało do OFE. Natomiast wypłacano niespełna 4 tysiące emerytur. Obecnie będzie wpływało ok. 2 miliony składek. Tymczasem liczba nowych emerytur kapitałowych będzie się zwiększała. Zakładając, że jedną emeryturę finansują trzy składki, pełną dojrzałość filar kapitałowy osiągnie gdy emerytury kapitałowe otrzymywać będzie 500 tysięcy emerytów, czyli 10 proc. obecnej liczby wszystkich emerytów.
Dojrzałość filara kapitałowego przekształci go z czasem w filar repartycyjny. Jak?