Sektor mikroprzedsiębiorstw przeważnie opłaca najniższe składki emerytalne do ZUS. To z kolei wpływa na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych ich właścicieli, które przy uwzględnieniu niskich wpłat nie będą zadowalające. Co mogą zrobić mikroprzedsiebiorcy, aby po latach mieć wyższą oraz pewną emeryturę? Które rozwiązania są bezpieczne i dostosowują się do aktualnej sytuacji właścicieli firm? Na ten temat rozmawiamy z Małgorzatą Jabłońską, Menedżerem Zespołu Rynku Pierwotnego w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego.
Dlaczego mikroprzedsiębiorcy powinni oszczędzać na przyszłą emeryturę?
Małgorzata Jabłońska, Dom Maklerski PKO Banku Polskiego: Właściciele mikrofirm najczęściej płacą najniższe składki na ubezpieczenie społeczne, co oznacza, że w przyszłości otrzymają niskie świadczenia emerytalne. Jest to więc ważny problem, biorąc pod uwagę, że mikroprzedsiębiorcy stanowią w Polsce liczną grupę społeczną. Według raportu Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, pod koniec 2013 r. było ich 1,71 mln. Warto zatem już teraz zwrócić uwagę na potrzebę zapewnienia emerytury z dodatkowego źródła.
Co więc powinni zrobić mali i mikro przedsiębiorcy, aby w przyszłości mieć wyższą emeryturę?
Przede wszystkim muszą zacząć oszczędzać samodzielnie. Na rynku jest wiele rozwiązań finansowych pozwalających na gromadzenie pieniędzy na emeryturę, jednak specjalnie dedykowane do tego celu jest IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, dostępne w ramach III filaru. Dzięki IKE co miesiąc systematycznie można odkładać nawet niewielkie kwoty, by w momencie przejścia na emeryturę mieć dodatkowe źródło finansowania. Należy jednak pamiętać, że rocznie nie można wpłacić więcej niż określoną kwotę – w 2014 r. wynosi ona 11 238 zł. Podstawową zaletą IKE jest możliwość osiągania zysku bez odliczania 19 proc. podatku dochodowego. Warto jednak mieć na uwadze, że brak opodatkowania możliwy jest po spełnieniu przez oszczędzającego warunków ustawowych, należy mieć ukończony 60 rok życia, a w przypadku nabycia wcześniejszych uprawnień emerytalnych – ukończony 55 rok życia. Kolejnym warunkiem jest dokonywanie wpłat na IKE, przez osoby urodzone po 1948 roku co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo wpłacenie ponad połowy wartości wszystkich składek na IKE, nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłat. Dla osób urodzonych przed 1948 rokiem, minimalny okres oszczędzania jest krótszy.