Resort finansów planuje poprawkę do projektu ustawy o zmianach w systemie emerytalnym. Ministerstwo chce, aby minimalny limit inwestycji funduszy emerytalnych w akcje na poziomie 75 proc. został zniesiony po dwóch latach. Pierwotnie zakładano, że wymóg ten będzie obowiązywał na stałe od 4 lutego przyszłego roku, a więc dzień po planowanym przekazaniu części nieakcyjnej aktywów funduszy do ZUS.
– W ramach konsultacji wsłuchujemy się także w głosy z rynku, dlatego zdecydowaliśmy, że wprowadzimy poprawkę do projektu – powiedział wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.
Resort finansów wyjaśnił, że w okresie od 4 lutego do 1 lipca przyszłego roku będą nadal obowiązywały mechanizmy niedoboru i minimalnej stopy zwrotu oraz limity inwestycji OFE określone w artykułach obecnej ustawy o funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. W tym okresie będzie już jednak obowiązywał limit inwestycji minimum 75 proc. w akcje oraz zakaz inwestowania w SPW i papiery gwarantowane przez Skarb Państwa.
To niespodziewana zmiana stanowiska ministerstwa. Jeszcze w piątek wiceminister finansów Izabela Leszczyna zapewniała, że wymóg ten będzie wprowadzony na stałe.
– Zniesienie tego wymogu przy utrzymaniu pozostałych ograniczeń niewiele zmienia – uważa Andrzej Bąk, dyrektor Biura Zarządzania Aktywami PTE Pocztylion-Arka. Jego zdaniem zakaz inwestowania w obligacje skarbowe i tak wymusi strukturę portfela zdominowaną przez akcje.