Do końca tego miesiąca resort pracy wraz z resortem finansów mają przedstawić ostateczną propozycję zmian w kapitałowej części systemu emerytalnego. Premier Donald Tusk nie wykluczył, że ostateczne rozwiązanie może w szczegółach różnić się od tego co obecnie zawiera raport. Przedstawiciele rządu wielokrotnie powtarzali, że nie ma jednak mowy o czwartym wariancie (pierwotne propozycje ministerstwa zakładają trzy rekomendacje zmian w OFE: likwidację części nieakcyjnej portfela oraz dwie wersje dobrowolnego uczestnictwa w funduszach), a raczej o modyfikacji tych, które już się pojawiły.
Modyfikacja rekomendacji
Coraz większa liczba ekonomistów przedstawia zatem alternatywne propozycje zmian w II filarze, które są modyfikacjami pomysłu rządowego na likwidację części obligacyjnej portfela OFE i przeniesienia jej do ZUS. Co ważne chodzi w nich o zachowanie części kapitałowej systemu emerytalnego i równocześnie ulżenie finansom publicznym. Jednym z podstawowych wniosków z raportu na temat OFE jest bowiem to, że transfery do nich przekazywane zwiększają dług publiczny oraz deficyt. A jak podkreśla prof. Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Premierze, były członek Rady Polityki Pieniężnej, obecnie zasadniczym problemem stało się obliczenie długu publicznego.
Nie tak dawno naprzeciw problemowi wyszedł Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy, były wiceminister finansów. W czasie konferencji na GPW na temat OFE zaproponował rozwiązanie, w którym należałoby wyodrębnić subfundusz obligacji skarbowych w aktywach OFE, który zostanie przekazany do ZUS, ale nadal będą nim zarządzać OFE. To pozwoli „wyjąć" część obligacyjną, którą teraz zarządzają OFE – ok. 120 mld zł z długu publicznego. Według Kawalca ze względu na sytuację finansów można także pozostawić na obecnym poziomie wysokość składki przekazywanej do OFE (2,8 proc.), a nie zwiększać go do 3,5 proc. do 2017 r.
- Trudno dziś określić czyj to jest właściwie pomysł, bo jest efektem wielu różnych dyskusji – mówi Stefan Kawalec. I jak dodaje, oprócz prezentacji na konferencji, nie został on przedstawiony resortom. – Zastanawiamy się nad tym.