Indywidualne konta emerytalne (IKE) istnieje na rynku od 2004 r. i obok pewnych ograniczeń oferuje oszczędzającym wiele przywilejów.
- Co roku ustalany jest przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej limit wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto emerytalne, wynosi on maksymalnie 300 proc. prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – wyjaśnia zasady Bogdan Klimaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów - Limit ten w kolejnym roku nie może być niższy, niż limit wpłat na IKE obowiązujący w roku poprzednim. W 2013 roku wynosi on 11 139 zł – dodaje.
Największą zaletą konta IKE jest fakt, że zgromadzone przez nas środki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, który wynosi 19 procent. Oczywiście, jest tak, po spełnieniu warunków ustawowych np. dla osób urodzonych po 1948 r.:
Obok spełnienia warunku wieku, by skorzystać ze zwolnienia podatkowego oszczędzający muszą również:
W przypadku osób urodzonych przed 1948 r. okresy w których należy dokonywać wpłat na IKE, by uzyskać pełnię uprawnień, są krótsze.