W pierwszej 10-tce najpopularniejszych funduszy znalazły się jeszcze dwa rozwiązania z oferty Franklin Templeton: Franklin India Fund oraz Templeton China. W sumie do funduszy tej firmy klienci ubezpieczycieli wpłacili netto 0,19 mld zł. Wg danych na koniec 2012 roku w funduszach tej firmy była ulokowana co trzecia złotówka tej części rynku.
Drugim najpopularniejszym funduszem zagranicznym wśród klientów ubezpieczycieli w 2012 roku był AEGON Akcji Tureckich, który dopiero znalazł się w ofercie AEGON TUnŻ. Fundusz inwestuje w akcje spółek notowanych na tureckim parkiecie, prowadzących działalność w Turcji lub generujących znaczną część swoich przychodów na giełdzie w Stambule. Miniony rok był wyjątkowo udany dla inwestujących na tym rynku. Główny indeks tureckiej giełdy zyskał aż 53 proc.
W pierwszej piątce najpopularniejszych funduszy znalazły się także dwa fundusze z oferty HSBC: HSBC Global Emerging Markets Bond oraz HSBC GIF Global Emerging Markets Local Debt Funds, którymi zarządza Guillermo Osses. Przed dołączeniem do HSBC Osses pracował jako zarządzający w PIMCO, czyli jednej z największych światowych firm specjalizujących się w zarządzaniu długiem. Aktywa pierwszego z funduszy, warte ponad 4 mld dol., są ulokowane w papierach emitowanych przez państwa i firmy z rynków wschodzących na całym świecie, w tym ok. 20 proc. z naszego regionu.
Aktywa drugiego z funduszy lokowane są na rynkach papierów wartościowych o stałym dochodzie denominowanych w lokalnych walutach, w tym głównie w USA, Rosji i Meksyku. Pierwszy fundusz dostępny jest w AEGON, drugi w Nordei. W niedługim czasie ubezpieczyciele pozostaną ostatnim dystrybutorem, poprzez którego możemy nabyć jednostki funduszy HSBC. Firma wycofała się bowiem z naszego rynku.
Kolejne miejsce należy do Allianz Europe Equity Growth, który oferowany jest w AEGON TUnŻ oraz Open Life TUnŻ.
W minionym roku najlepszym partnerem dla firm zagranicznych w pozyskiwaniu środków były Nordea TUnŻ oraz Generali Życie. Jeśli chodzi o stan aktywów, to liderem od lat jest Aegon TUnŻ. W sumie na koniec 2012 r. aktywa zgromadzone w funduszach zagranicznych dystrybuowanych przez ubezpieczycieli warte były 2,3 mld zł, o 5 proc. większymi niż rok wcześniej.