Powszechne towarzystwa emerytalne, które zarządzają funduszami emerytalnymi, ma obowiązek utrzymywania kapitałów własnych na poziomie nie niższym niż równowartość 5 mln euro. Obecna wysokość kapitałów wszystkich towarzystw emerytalnych przewyższa wartość minimalną wymaganą przepisami ustawy o OFE. Jednak w porównaniu do aktywów, którymi zarządzają OFE nie jest to dużo. Na koniec września 2012 r. (ostatnie dostępne dane) kapitały własne PTE wyniosły 3,4 mld zł. Dla porównania aktywa funduszy emerytalnych to obecnie prawie 270 mld zł.
Komisja Nadzoru Finansowego od kilku już lat wskazuje, że wymogi kapitałowe wobec towarzystw powinny być zwiększone. Jak pisze w jednym z ostatnim analiz: „elementy, które powinny przyczynić się do wzrostu konkurencji i efektywności sektora to zwiększenie adekwatności kapitałowej PTE poprzez powiązanie wysokości kapitałów własnych PTE z wielkością ponoszonego przez nie ryzyka".
Nadzór już stara się wzmacniać towarzystwa kapitałowo poprzez ograniczenia w wypłacaniu dywidendy przez te, które nie spełniają stawianych przez KNF warunków. Należy spodziewać się jednak określonych zmian w ustawie dotyczącej funduszy emerytalnych.
- Spodziewamy się, że zalecenia KNF dotyczące wielkości kapitałów własnych formułowane dla towarzystw w ramach ogólnego nadzoru zostaną na wniosek komisji włączone do ustawy o funduszach i staną się wymogiem prawa. Obecnie KNF zaleca, aby kapitały własne wraz z funduszem gwarancyjnym stanowiły nie mniej niż 1,25 proc. aktywów netto. Podobny poziom określony został dla płynnych środków towarzystwa - mówi Mariusz Wnuk, członek zarządu PTE Pocztylion-Arka.
Piotr Pindel, członek zarządu Generali PTE, uważa, że trudno definiować wymogi kapitałowe bez ustalenia wcześniej koncepcji funkcjonowania funduszy z zakresu szczegółowej polityki inwestycyjnej, opłat, gwarancji itp.