Pekao będzie sprzedawać IKZE

Dwa największe banki zaczynają sprzedawać indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego

Publikacja: 19.10.2012 16:35

Pekao będzie sprzedawać IKZE

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak

Bank Pekao od poniedziałku wprowadza do oferty indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oferowane przez spółkę z grupy - Pekao Pioneer PTE. Towarzystwa emerytalne są jedną z branż sektora finansowego, które mogą oferować nowe konto emerytalne.

Pekao to kolejny po PKO BP duży bank, który zajmie się dystrybucją IKZE. PKO BP dystrybuuje z kolei IKZE oferowane przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych z tej grupy – PKO TFI.

- Pakiet Emerytalny PKO TFI pojawił się w ofercie towarzystwa w czerwcu 2012 roku. We wrześniu 2012 r. przeprowadziliśmy szkolenie dla doradców PKO BP. Od tego czasu zauważalny jest znaczący wzrost sprzedaży Pakietu Emerytalnego PKO TFI – mówi Izabela Pieńkowska, dyrektor Departamentu Marketingu PKO TFI.

W szkoleniu wzięło udział ok. 3 tys. doradców PKO BP. Do tego w grudniu PKO BP zaoferuje także własne IKZE w formie depozytowej. Produkt ma być zbliżony do będącego już w ofercie grupy pakietu emerytalnego PKO TFI, przy czym będzie oparty o depozyty.

Dotychczas jedynie Deutsche Bank PBC ma w ofercie IKZE w tej formie, ale jako dodatek do polisy ubezpieczeniowej.

Zdaniem niektórych ekspertów sprzedaż nowego konta przez te dwa największe polskie banki może mieć spory wpływ na zainteresowanie Polaków nową formą oszczędzania na emeryturę.  Z danych Komisji Nadzoru Finansowego  wynika też, że indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) założyło do końca czerwca 303 tys. osób, ale tylko 12,2 tys. z nich to konta z wpłatami. Wartość wpłat na rachunki IKZE wyniosła 5,5 mln zł w tym okresie.

Z naszych szacunków na koniec września wynika, że liczba nowych kont, na których są wpłaty, nie przekroczyła 20 tys.?W przypadku 12 firm jest to mniej niż 17 tys. Aktywa na nich zgromadzone przekroczyły 11 mln zł.

Maciej Rogala, ekspert rynku emerytalnego, przekonuje , aby IKZE lepiej się sprzedawało należy podkreślać jego atuty.

- Należy skupić się w oferowaniu Polakom IKZE na odpisie podatkowym. Podkreślać, że nie ma obowiązku opłacania co roku składki, w każdej chwili można skorzystać z tych pieniędzy i do tego nie zapłaci się podatku od Belki. Kto dostanie zwrot podatku w przyszłym roku, ten dalej będzie odkładał pieniądze. Na tym polega  mechanizm zachęty podatkowej. Równocześnie  Polacy nie będą wykorzystywać tych pieniędzy  wcześniej na nieistotne rzeczy, bo to wiąże się z zapłaceniem podatku dochodowego – uważa Maciej Rogala.

Jego zdaniem co najmniej 80-90 proc. IKZE będzie zasilonych dlatego, że Polacy będą otrzymywać co rok zwrot podatku.

Zdaniem przedstawicieli rynku finansowego na koniec roku może być założonych od 600 tys. do 1 mln rachunków IKZE.  Tylko grupa PZU szacuje, że do końca roku pół miliona Polaków będzie mieć u nich konto emerytalne. Ile z tych rachunków zostanie zasilonych wpłatami trudno przewidywać.

Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?
Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE