Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) do niedawna mogły zarządzać jednym funduszem – otwartym funduszem emerytalnym (OFE) w ramach publicznego systemu emerytalnego.
Od tego roku mogą oferować także dodatkowe produkty służące do oszczędzania na emeryturę, takie jak indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy indywidualne konto emerytalne (IKE). Bez względu na to, które konto wybierze klient, jego pieniądze lokowane są w jednym funduszu – dobrowolnym funduszu emerytalnym (DFE).
Aktualnie działa siedem dobrowolnych funduszy, a za chwilę wystartuje ósmy. Policzyliśmy wyniki z inwestowania pięciu najdłużej działających funduszy.
DFE lepsze od OFE
W II kw. ich stopy zwrotu bardzo różnią się między sobą. Zysk waha się od 1,8 proc. do prawie 21 proc. Najlepiej wypada fundusz Nordea, po drugiej stronie są Allianz i PKO.
– Na bardzo dobre wyniki Nordea DFE wpływ miały zyski, jakie uzyskał zarówno na rynku akcji, jak i obligacji. Fundusz wykorzystał pojedyncze okazje inwestycyjne, jakie pojawiły się na rynku akcji. Na wyniki funduszu pozytywny wpływ miała również hossa na rynku dłużnym: fundusz skorzystał na wzroście cen polskich obligacji skarbowych – mówi Marcin Petelski, wicedyrektor Departamentu Inwestycji Nordea PTE.