Zmiany demograficzne zachodzące w Europie oznaczają nie tylko wzrost liczby osób w wieku emerytalnym, ale również zmianę struktury wieku pracujących – średni wiek pracowników rośnie. Oznacza to, że również pracodawcy powinni przygotowywać się do zmiany demograficznej tak, aby w jak największym stopniu korzystać z potencjału osób pracujących po 50-tym roku życia.
Czy pracodawcy są na to przygotowani? W ramach projektu ASPA – „Activating Senior Potential in Ageing Europe", naukowcy z Europy (w tym również z Polski – z Uniwersytetu Jagiellońskiego) badali możliwości aktywizowania potencjału seniorów w starzejącej się Europie. W ramach badania przeprowadzone zostały wywiady z przedsiębiorcami, których pytano zarówno o to, jak postrzegają starzenie się ludności w Europie, a także w jakim stopniu przygotowują się do tych zmian.
Ogółem wśród badanych krajów około 2/3 przedsiębiorców uważa, że starzenie się ludności będzie powodować problem dla rynku pracy. Polscy przedsiębiorcy uważają tak nieznacznie częściej – było to 68 proc. badanych. Co ciekawe, już znacząco mniej badanych przedsiębiorców uważa, że udział starszych pracowników zatrudnionych u nich się zwiększy – częściej zwracają na to uwagę duże przedsiębiorstwa oraz działające w sektorze publicznym.
Udział starszych pracowników w przedsiębiorstwie, % "zwiększy się"