Sprawdzenie użyteczności informacji o środkach na rachunku OFE było jednym z elementów badania zrealizowanego przez TNS Pentor dla Szkoły Głównej Handlowej. Fundusze emerytalnego każdego roku muszą wysyłać bowiem do swoich klientów informację o środkach znajdujących się na rachunku. Prezentują w nich głównie liczbę jednostek rozrachunkowych zgromadzonych na koncie emerytalnym. Na te jednostki są zaś przeliczane składki wpłacane do OFE.
- Dotychczas takie badanie nie były przeprowadzane – mówi dr Marcin Kawiński z SGH.
Jak się zaś okazuje informacje otrzymywane z funduszy są niezrozumiałe i nieużyteczne. Podobne zresztą jak inne warianty takiej informacji przedstawione w badaniu.
Nieakceptowalne według zbadanych osób jest bowiem stosowanie terminologii wymagającej wiedzy ekonomicznej lub z zakresy statystyki (np. średnia ważona) czy też stosowanie różnych wartości liczbowych, wobec których nie można określić w jaki sposób zostały ustalone i do czego się odnoszą.
Z punktu widzenia członków OFE nie ma tez sensu porównywanie wyników wybranego OFE z innymi funduszami, a tym bardziej z benchmarkami, czyli punktami odniesienia do wyników (zwykle to połączenie różnych indeksów instrumentów finansowych).