Najlepszy plan oszczędzania w PKO TFI

W ofercie TFI znajdziemy kilkadziesiąt programów systematycznego oszczędzania. Są łatwo dostępne - do ich założenia często wystarczy 50-100 zł, ponadto inwestując w ramach PSO, często otrzymujemy różne zniżki opłat manipulacyjnych

Publikacja: 22.05.2012 19:42

Najlepszy plan oszczędzania w PKO TFI

Foto: Analizy Online

Przy dużym bogactwie oferowanych programów, trudno jest wybrać najlepszy. Można kierować się liczbą dostępnych w ramach programu funduszy, a co za tym idzie klas aktywów, poziomem opłat, czy wynikami inwestycyjnymi.

Analizy Online zastosowały prosty miernik jakim jest jakość oferowanych funduszy, bazując na comiesięcznych rankingach, opierających się o wskaźnik Information Ratio, łączący zysk i ryzyko. Przeanalizowali jak oceny poszczególnych funduszy przekładają się na oceny oferowanych PSO. W tym celu wzięli pod uwagę 12-miesięczne oraz 3-letnie oceny z kwietniowego rankingu, które dotyczą funduszy działających na rynku powyżej roku. Ponieważ o obecnej efektywności funduszu więcej mówi ocena krótkoterminowa została jej przyznana waga 0,6, dzięki czemu ma ona większy wpływ na ostateczną ocenę.

Do rankingu zostały wzięte standardowe PSO, które mają w ofercie co najmniej 3 fundusze z grup: akcji polskich uniwersalnych, mieszanych (stabilnego wzrostu, zrównoważony, bądź aktywnej alokacji) oraz co najmniej 1 produkt bezpieczny, należący do grupy funduszy polskich papierów dłużnych bądź pieniężnych. Jeśli w danej grupie funduszy, TFI oferuje więcej produktów, Analizy przedstawiły średnią ich ocen. Brak reprezentanta w jednej z wymienionych grup nie eliminował z zestawienia PSO.

Liderem zestawienia został Osobisty Program Inwestycyjny oferowany przez PKO TFI, ze średnią ocen na koniec kwietnia, na poziomie 4,4. W ramach tego PSO klienci mają do wyboru 5 funduszy inwestycyjnych. Spośród nich wszystkie, które zostały wzięte pod uwagę w rankingu, miały na koniec kwietnia dobre oceny. W większości, poza PKO Akcji Plus ocenionym na 4a, były to najwyższe noty 5a. Jeden z nich - PKO Papierów Dłużnych Plus otrzymał nawet najwyższą ocenę - 5 gwiazdek - w ratingu, który analizuje również wiele aspektów jakościowych.

Drugie miejsce w rankingu zajął Union Investment Plan Oszczędzania ze średnią ocen na koniec kwietnia na poziomie 4,36. W ramach programu klienci mają do wyboru ponad 10 funduszy oferowanych w ramach parasola UniFundusze FIO. Wszystkie, które były brane pod uwagę w naszym zestawieniu otrzymały dobre oceny w rankingu kwietniowym (4a bądź 5a). Fundusz UniKorona Obligacje otrzymał najwyższą notę 5a w obu horyzontach. Cztery fundusze oferowane w programie: UniKorona Akcje, UniKorona Obligacje, UniKorona Zrównoważony oraz UniStabilny Wzrost zostały uznane przez naszych analityków za jedne z najlepszych rozwiązań w swoich grupach. Dzięki temu mogą pochwalić się najwyższą liczbą gwiazdek w ratingu oceniającym fundusz zarówno pod względem wyników, ryzyka, czy kosztów, ale również pod kątem czynników jakościowych, takich jak styl zarządzania czy budowa portfela.

Poza wymienionymi funduszami w ramach programu mamy do wyboru jeszcze kilka innych funduszy o różnorodnych strategiach. Najsłabszym z nich jest obecnie UniAkcje Małych i Średnich Spółek, który od dłuższego czasu słabo wypada w naszych comiesięcznych rankingach.

 

 

Pierwszą trójkę zamyka Aviva Investors Indywidualny Program Inwestycyjny, dla którego średnia ocen analizowanych funduszy wyniosła 4,32. W ramach programu możemy wybierać spośród kilkunastu (obecnie 15) subfunduszy działających w ramach parasola Aviva Investors FIO. Najlepiej w naszym rankingu wypadają fundusze akcyjne: Aviva Investors Polskich Akcji oraz Aviva Investors Nowych Spółek, jak również Aviva Investors Zrównoważony. Wszystkie otrzymały najwyższe noty zarówno w horyzoncie 12, jak i 36-miesięcznym. Fundusze akcyjne zostały również docenione przez analityków Analiz, którzy przyznali im najwyższą możliwą liczbę gwiazdek. W rankingach bardzo dobrze wypadają również fundusze, które nie były brane pod uwagę w tym zestawieniu. Niemal wszystkie otrzymują dobre oceny 4a lub 5a, poza funduszem Aviva Investors Depozyt Plus, który wypada przeciętnie.

Dobrze w rankingu programów systematycznego oszczędzania wypadły również KBC PSO oraz ING PSI Strateg, których średnie oceny przekraczają 3,0. Najsłabszymi Programami Systematycznego Oszczędzania w zestawieniu Analiz Online bazującym na kwietniowym rankingu funduszy inwestycyjnych okazały się programy systematycznego oszczędzania oferowane przez Pioneer Pekao TFI oraz Skarbiec TFI.

Emerytura
Prof. Marek Góra: To my finansujemy emerytury, a nie państwo
Emerytura
Polacy chcą szybko przejść na emeryturę i cieszyć się życiem
Emerytura
MFW: Przeciętna emerytura w Polsce spadnie do minimalnej
Emerytura
40-latkowie mało wiedzą o oszczędzaniu na emeryturę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne