18 proc. respondentów deklaruje, że zna różnicę między rentą dożywotnią, a odwróconym kredytem hipotecznym, który miałby w przyszłości pojawić się w ofercie banków – to jeden z wniosków badania opinii, przeprowadzonego w kwietniu na zlecenie Funduszu Hipotecznego Dom.
– Z jednej strony rośnie poziom wiedzy na temat hipoteki odwróconej, aż 40 proc. ankietowanych zna jej koncepcję. Z drugiej strony, wśród 18 proc. osób, które zadeklarowały iż znają różnice pomiędzy modelem sprzedażowym, a kredytowym tego produktu, blisko co piąta odpowiedziała, że to świadczenie zdrowotne, podobne do chorobowego, wypłacanego przez ZUS. To absolutne mijanie się z prawdą i pokazuje jak dużo pracy jest przed nami, zwłaszcza informacyjnej i edukacyjnej – mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego Dom
Hipoteka odwrócona kojarzy się seniorom przede wszystkim z rozwiązaniem dla osób samotnych, bez spadkobierców (32 proc.). Aż 11 proc. respondentów rozważyłoby skorzystanie z niej, gdyby miało komplet rzetelnych informacji na ten temat.
- Badania potwierdzają nasze spostrzeżenia z okresu czteroletniej współpracy z seniorami. Największą barierą w skorzystaniu z tego rozwiązania finansowego jest strach przed odrzuceniem, brak akceptacji ze strony dzieci – podkreśla Majkowski.
Aż 35 proc. ankietowanych nie widzi przeszkód, poza spadkobiercami, w podjęciu decyzji o hipotece odwróconej, tylko 5 proc. zadeklarowało, że przeszkodą byłaby konieczność przekazania prawa własności do nieruchomości.