Posłowie zajmują się rządowym projektem podniesienia wieku emerytalnego Polaków do 67. roku życia. Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy dłuższa praca oznacza wyższe świadczenie w przyszłości. Wysokość emerytury zależy bowiem od tego jak długo oszczędzamy oraz jak długo ją pobieramy. Dzięki podniesieniu wieku emerytalnego wydłuża się okres oszczędzania i zarazem skraca czas pobierania świadczenia.
Z wyliczeń Instytutu Badań Strukturalnych (IBS) dla „Rz" wynika, że każdy dodatkowy rok pracy podnosi wysokość emerytur. Na zaplanowanej przez rząd reformie emerytalnej zyskuje zatem każdy rocznik, który będzie dłużej pracował. Stopy zastąpienia, czyli relacja wysokości emerytury do ostatniego wynagrodzenia, dla każdego rocznika rosną, podobnie jak i emerytury. Widać to zwłaszcza w przypadku pań, które najmocniej odczują zmiany. Dziś bowiem pracują do 60. roku życia (panowie do 65. roku życia).
W serwisie emerytalnym zamieściliśmy właśnie dwa nowe kalkulatory emerytalne, które pozwalają wyliczyć świadczenie w zależności od przyjętego wieku zakończenia kariery zawodowej. Na podstronie serwisu MojaEmerytura.rp.pl pod nazwą Kalkulatory można znaleźć kalkulator dla osób, które pracowały przed 1 stycznia 1999 r. oraz takich, które zaczęły karierę po 31 grudnia 1998 r., czyli wtedy gdy wprowadzono nowy system emerytalny.
Podobnie jak inne kalkulatory w serwisie, także i te najnowsze zamieszczamy dzięki uprzejmości firmy Mercer, która nie tylko doradza firmom m.in. jak oszczędzać na emeryturę w zakładach pracy, ale także prowadzi portal wiedzy Mercer Świadczenia.
Warto pamiętać, że informacja o wysokości przyszłej emerytury z obowiązkowych filarów stanowi często dobrą motywację do indywidualnego oszczędzania. Najczęściej kwestię wysokości przyszłej emerytury staramy się "spychać" na dalszy plan, uznając, że będziemy się nią zajmować za 10 - 20 lat. Niestety, im mniej czasu pozostaje do emerytury tym mniej można zrobić, aby właściwie zabezpieczyć się przed potencjalnym spadkiem dochodów. Wysokość emerytury zdecyduje zaś o jakości naszego życia w przyszłości. Wynik symulacji pozwoli uświadomić skalę problemów, na które narażone może być każdy przechodząc na emeryturę. To jednak jedynie szacunek oparty na wielu założeniach, z których część może, ale nie musi się zrealizować. W rezultacie rzeczywista, przyszła emerytura może się znacząco różnić od tej wyliczonej przez kalkulator.