Czy utworzenie pracowniczego programu emerytalnego (PPE) w firmie jest trudnym i uciążliwym zadaniem dla pracodawcy? Czy wnioski w KNF są długo rozpatrywane?
Mateusz Popek, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego:
Wdrożenie pracowniczego programu emerytalnego w zakładzie pracy składa się z trzech etapów:
Pierwsze dwa etapy wdrożenia programu emerytalnego są poprzedzone negocjacjami między pracodawcą a reprezentacją pracowników, których przedmiotem jest przede wszystkim wypracowanie konsensusu co do uruchomienia pracowniczego programu emerytalnego w zakładzie pracy i ustalenia podstawowych parametrów funkcjonowania programu (wybór formy programu, określenie stażu pracy uprawniającego do uczestnictwa w programie, określenia wysokości składki podstawowej finansowanej przez pracodawcę, etc.).
W praktyce obsługę procesu wdrożenia pracowniczego programu emerytalnego zapewniają pracownicy instytucji finansowej, będącej profesjonalnym podmiotem rynku finansowego. Obsługa ta polega najczęściej na zapewnieniu pomocy merytorycznej przy konstruowaniu umów tworzących program (umowy zakładowej, umowy z instytucją finansową), przeprowadzaniu cyklu prezentacji w zakładzie pracy mających na celu upowszechnienie wiedzy nt. pracowniczego programu emerytalnego i jego popularyzację oraz reprezentowaniu pracodawcy w postępowaniu rejestracyjnym przed KNF.