Dla pięciu roczników kobiet urodzonych w latach 1949-1953 wymyślono tzw. emeryturę mieszaną, gdzie świadczenia ustalono częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad. Dotyczy to pań urodzony w latach 1949-1953, które ukończą wiek emerytalny – 60 lat, czyli uprawniający do emerytury, w latach 2009-2013.
Takie świadczenie otrzymują panie, które płaciły składki tylko do ZUS, ale także te, które od 1999 r. odprowadzały część składki do otwartego funduszu emerytalnego. Warunkiem jest jednak rezygnacja z uczestnictwa w OFE. W latach 2009-2011 zdecydowało się na ten krok 2,3 tys. klientek OFE.
Emerytura mieszana może być też obliczana dla osób pracujących w szczególnych warunkach lub charakterze. To kobiety i mężczyźni występujący o przyznanie wcześniejszej emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, którzy wiek uprawniający do emerytury osiągną w latach 2009-20. Dotyczy to także klientów OFE, ale podobnie jak we wcześniejszym przypadku muszą one zrezygnować z członkostwa w II filarze. W latach 2009-2011 r. było 2,1 tys. takich przypadków.
Po wydaniu decyzji o przyznaniu emerytury ZUS wykreśla takiego emeryta z centralnego rejestru członków funduszy emerytalnych i zawiadamia o tym odpowiedni fundusz. Z dniem uzyskania prawa do emerytury umowa z OFE stanie się więc nieważna.
Powrót do ZUS może być opłacalny zwłaszcza dla kobiet, które mają niewiele pieniędzy zgromadzonych w II filarze. Niezbyt długi okres oszczędzania w OFE mógł spowodować, że zbyt dużo nie odłożyły. Szczególnie jeśli np. w tym okresie miały jeszcze przerwę w pracy.