Od przyszłego roku powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) dołączą do instytucji, które mogą oferować dobrowolne produkty do oszczędzania na starość. Są to indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (także startują w 2012 r.). W tym celu będą musiały utworzyć nowy fundusz — dobrowolny fundusz emerytalny (DFE). Od tego momentu będą zatem zarządzać dwoma funduszami. W ramach obowiązkowego systemu emerytalnego zarządzają już bowiem otwartymi funduszami emerytalnymi.
Pojawiło się jednak kilka problem przed towarzystwa emerytalnymi. Usługa zarządzania np. OFE, funduszami inwestycyjnymi czy ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi jest zwolniona z podatku VAT. W czasie ostatnich zmian w prawie dotyczącym systemu emerytalnego, które umożliwiają towarzystwom oferowanie dodatkowych produktów emerytalnych, nie wpisano dobrowolnych funduszy emerytalnych do listy tych, którymi zarządzanie nie wymaga zapłacenia podatku. To stawia towarzystwa emerytalne w niekonkurencyjnej pozycji wobec innych podmiotów i mogłoby spowodować wzrost kosztów oferowania nowego produktu.
— W ocenie Ministerstwa Finansów uzasadnione jest objęcie zwolnieniem od podatku od towarów usług usług zarządzania dobrowolnymi funduszami emerytalnymi — mówi Małgorzata Brzoza, rzecznik resortu w odpowiedzi na nasze zapytanie w tej kwestii.
Wynika to z dyrektywy dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Resort ma pomysł na wybrnięcie z tej sytuacji. I jak zapewnia czasu jest jeszcze trochę, bo towarzystwa emerytalne będą mogły oferować nowe fundusze od 1 stycznia 2012 r.
— Kwestia zwolnienia z podatku od towarów i usług czynności zarządzania dobrowolnymi funduszami emerytalnymi zostanie podjęta przy nowelizacji rozporządzenia wykonawczego do ustawy o podatku od towarów i usług, tak, aby zsynchronizować właściwe przepisy — dodaje Małgorzata Brzoza.