Do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) powinny przystąpić wszystkie osoby, które rozpoczynają pracę lub działalność gospodarczą i w związku z tym odprowadzają składki na ubezpieczenie emerytalne. Zgodnie z prawem na podpisanie umowy z wybranym funduszem jest siedem dni od rozpoczęcia pracy.
Wszyscy, którzy nie dotrzymają tego terminu, i tak do OFE muszą przystąpić. Dwa razy w roku o obowiązku tym przypomina ZUS. Instytucja ta wie bowiem, że za daną osobę odprowadzane są składki emerytalne. Część pieniędzy powinna przekazać do OFE, ale nie może tego zrobić, bo fundusz nie został wskazany.
ZUS właśnie zaczyna wysyłać listy w tej sprawie. Będzie ich ok. 157 tysięcy. Znajdzie się w nich informacja, że do 10 lipca jest czas na podjęcie samodzielnej decyzji o wyborze funduszu. Kto tego nie zrobi, zostanie przypisany do jednego z funduszy w wyniku losowania przeprowadzanego przez ZUS.
[srodtytul]Najlepiej zrobić to samodzielnie[/srodtytul]
W drodze losowania można trafić tylko do kilku funduszy spośród 14 działających w naszym kraju. OFE musi bowiem spełnić wymagania określone w ustawie: nie może być zbyt duży i powinien dobrze pomnażać składki wpłacane przez klientów. Podczas losowania nie bierze się zatem pod uwagę największych funduszy oraz tych, których wyniki były gorsze od średnich.