Początek roku to dobry moment na zastanowienie się nad tym, na co chcemy oszczędzać. Zdaniem BGŻOptima trzeba rozważyć kilka spraw w kwestii oszczędzania.
Po pierwsze to oszczędności na wydatki, których możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości.
- Jeśli prowadzimy domowy budżet to wiemy, że musimy się liczyć z sezonowymi obciążeniami. Za kilka miesięcy potrzebne będą pieniądze na wyprawienie Świąt Wielkanocnych, potem na wakacje, we wrześniu dzieci idą do szkoły, a potem znów Święta Bożego Narodzenia. Do tego dochodzą różnego rodzaju opłaty, których nie ponosimy w cyklu miesięcznym. Na przykład raz w roku, do końca marca, płaci się za użytkowanie wieczyste gruntu. Ubezpieczenie samochodu to często też jednorazowy wydatek. Zastanówmy się więc ile mamy w ciągu roku takich pozycji do opłacenia i ile musimy odłożyć, żeby później nie musieć pożyczać pieniędzy od rodziny, czy szukać kredytu w banku - mówi Michał Banach, ekspert banku BGŻOptima.
Po drugie potrzebne nam będą oszczędności długoterminowe. Na pewno na zabezpieczenie własnej starości, bo emerytura z ZUS-u i z funduszu emerytalnego nie zapewni nam życia na zbyt wysokim poziomie.
- Poza tym warto się przygotować na wydatki, które czekają nas za kilka, bądź kilkanaście lat. Jeśli wiemy, że będziemy chcieli kupić nowe mieszkanie, czy zmienić samochód, to warto odłożyć choć odsetek ich wartości, bo wtedy zaciągniemy niższy kredyt i nasze comiesięczne obciążenia będą łatwiejsze do przełknięcia. Jeśli mamy małe dzieci, to warto zadbać o ich przyszłość i zacząć odkładać np. na przyszłą edukację. Pamiętajmy, że w przypadku długoterminowego oszczędzania na naszą korzyść działa czas i systematyczność - mówi Michał Banach.