Wyniki inwestycyjne funduszy emerytalnych wróciły do dodatniej dwucyfrowej wartości w minionym roku. Przeciętna zmiana wartości ich jednostek rozrachunkowych (na nie przeliczane są składki klientów) wyniosła bowiem ponad 14 proc. Nawet po uwzględnieniu, że inflacja sięgnęła w 2009 r. 3,6 proc., wynik funduszy pozostanie dwucyfrowy. To znacząca poprawa w porównaniu z 2008 r., gdy średnia stopa zwrotu funduszy była ujemna i wyniosła ok. -14 proc. Zarządzający pieniędzmi w funduszach w dużym stopniu odrobili straty z kiepskiego 2008 r., gdy giełdowe indeksy ostro poszły w dół. Na odrobienie ich w całości trzeba jednak jeszcze zaczekać. Przynajmniej do końca tego roku, pod warunkiem że giełda wciąż będzie rosnąć. Przyszli emeryci mają jednak powody do zadowolenia.
W największym stopniu do dobrych wyników funduszy przyczyniły się zwyżki na giełdzie. A to akcje, mimo że stanowią mniejszą część portfela niż obligacje skarbowe, odegrały decydującą rolę. Zwłaszcza ich udział w portfelu. Wszystkie główne indeksy wzrosły po kilkadziesiąt procent. Najmocniej zaś indeksy małych oraz średnich spółek. sWIG80 wzrósł o 62 proc., a mWIG40 o ponad 55 proc. Fundusze, które miały najwięcej papierów spółek zgrupowanych w tych indeksach w portfelu, zyskały mocniej niż konkurenci. WIG i WIG20 wzrosły odpowiednio o 47 i 33 proc. Rynek obligacji dał zarobić z kolei w tym samym czasie ok. 5 proc.
Mimo dużych zwyżek na giełdzie zarządzający oceniają mijający rok jako trudny i bardzo zmienny. Zaczął się od bardzo dużych spadków, a skończył dużym wzrostem. Spółki, które najpierw najmocniej spadły, najgwałtowniej później odbiły.
Liderem 2009 r. jest Polsat. Jego stopa zwrotu wyniosła 20,7 proc. To istotna zmiana, bo w 2008 r. był ostatni. – Sukces 2009 r. to wysoki udział akcji w portfelu. W 2007 r., kiedy ceny akcji na giełdzie zaczęły mocno spadać, uznaliśmy, że należy w te akcje inwestować, by w późniejszym okresie wzrostu móc jak najwięcej zarobić dla klientów. O rewelacyjnych osiągnięciach zadecydował także dobry dobór spółek do portfela – ocenia Anna Horsecka, prezes PTE Polsat.
[wyimek]179 mld zł wyniosły aktywa OFE na koniec 2009 r.[/wyimek]