Emerytury częściowe do likwidacji

Publikacja: 23.09.2015 15:04

Emerytury częściowe do likwidacji

Foto: Bloomberg

Prezydent proponuje nie tylko wcześniejsze przejście na emeryturę, ale także skraca dla kobiet staż potrzebny do otrzymania świadczenia minimalnego. Chce likwidacji emerytur częściowych.

Powrót do poprzedniego powszechnego wieku emerytalnego: 60 lat dla pań i 65 dla mężczyzn ma wpływ na różne rozwiązania w ubezpieczeniach emerytalnych.

Po pierwsze konsekwencją przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego jest likwidacja częściowej emerytury. W uzasadnieniu do noweli prezydenckiej napisano, że ze względu na przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego „emerytura częściowa traci sens.”

Emeryturę częściową wprowadzono w 2012 roku przy wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego do 67 lat. Na razie korzystają z niej nieliczni mężczyźni , bo jest to świadczenie przeznaczone dla 62 – letnich kobiet i 65 – letnich mężczyzn. Ważne przy tym by panie miały 35 – letni staż ubezpieczeniowym, a panowie 40 – letni. Emerytura częściowa to połowa emerytury.

Nie wiadomo czy i kiedy propozycje emerytalne prezydenta Andrzeja Dudy zostaną uchwalone, ale na razie z prawa tego mogą korzystać tylko mężczyźni. Pierwszymi kobietami, które mogą ubiegać się o emeryturę częściową – po osiągnięciu wieku 62 lat, a przed osiągnięciem ustalonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego, wynoszącego 62 lata i 1 miesiąc – są kobiety urodzone w I kwartale 1959 r.

Drugą konsekwencją prezydenckiej propozycji przywrócenia poprzedniego powszechnego wieku emerytalnego jest przywrócenie istniejących do 2014 roku uprawnień związanych z gwarancją minimalnego świadczenia dla kobiet. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to prawo do minimalnej emerytury (gwarantowanej przez państwo) będą miały panie z 20 letnim stażem ubezpieczeniowym i panowie z 25 – letnim stażem ubezpieczeniowym. Przestanie obowiązywać stopniowe wydłużanie stażu ubezpieczeniowego dla pań do 25 lat. ( w tym roku prawo do minimalnej emerytury mają panie z 21 – letnim stażem ubezpieczeniowym)

Emerytura minimalna to gwarantowane przez państwo świadczenie przeznaczone dla ubezpieczonych z odpowiednim stażem ubezpieczeniowym. Prawo do niej mają osoby, które kończą karierą zawodową w powszechnym wieku emerytalnym, nie wcześniej. Jeśli nie mają odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego mogą dostać niższe świadczenie. W tym roku wynosi 880,45 zł brutto. Niższe emerytury ma ok 4 proc. świadczeniodawców w ZUS.

Po trzecie: w projekcie znajdują się rozwiązania dla poszczególnych grup zawodowych. Przywrócone ma zostać stałe prawo do wcześniejszego kończenia służby przez prokuratorów dla kobiet w wieku 55 lat i 60-letnich mężczyzn, pod warunkiem, że mają 25-cio letni (panie) lub 30 – letni (panowie) okres służby.

Stałe (bez ograniczeń czasowych) ma być też prawo rolników do otrzymania emerytury jeśli zdecydują się w wieku 55 lat (panie) lub 60 lat (panowie) prowadzić gospodarstwo rolne i mają 30 – letni staż ubezpieczeniowy.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami