Noworoczne postanowienie Polaków – odkładać na emeryturę

Publikacja: 04.01.2018 16:30

Noworoczne postanowienie Polaków – odkładać na emeryturę

Foto: pieniadze.rp.pl

Ci, którzy planują jakieś czynności finansowe, najczęściej mają zamiar skoncentrować się na oszczędzaniu – krótkoterminowym, na lokatach – lub długoterminowym – z myślą o emeryturze – wynika z najnowszego sondażu Deutsche Banku.

Sondaż Deutsche Bank pokazuje, że prawie co drugi Polak ma plany związane z finansami na 2018 r. Liczba ta wzrosła rok do roku o prawie 16 p.p.

– Wynik badania oznacza, że z jednej strony odczuwamy poprawę w naszych portfelach i częściej jesteśmy w stanie myśleć z wyprzedzeniem o tym, co zrobić z oszczędnościami, nie wydając ich wyłącznie na bieżącą konsumpcję. Z drugiej jednak strony wciąż dominują postawy ostrożnościowe – w nowym roku będziemy raczej odkładać pieniądze, niż je inwestować – mówi Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank.

– Dobrą informacją jest natomiast zwiększona chęć odkładania na emeryturę, ponieważ do tej pory w badaniach przeważało myślenie o oszczędzaniu w perspektywie krótkofalowej – dodaje.

Najczęściej plany finansowe deklarują młodsze pokolenia Polaków. Niemal wszyscy przed 30. rokiem życia zamierzają w 2018 r. podjąć jakieś czynności w tym zakresie. Znacznie mniejszy entuzjazm panuje wśród 40-latków, spośród których aż 70 proc. nie ma żadnych planów tego typu na przyszły rok.

– Osoby w okolicach trzydziestki są na etapie budowania własnego majątku, dlatego częściej planują pewne inwestycje z wyprzedzeniem i nie mogą sobie pozwolić na odkładanie ważnych decyzji na ostatnią chwilę – mówi prof. Małgorzata Bombol, Szkoła Główna Handlowa.

Emerytura coraz ważniejsza

Co piąty Polak deklaruje, że w przyszłym roku będzie samodzielnie odkładał pieniądze na tzw. jesień życia. Pod tym względem jesteśmy konsekwentni – także w ubiegłym roku był to najważniejszy cel dotyczący finansów osobistych.

– Rosnąca skłonność do długoterminowego oszczędzania na emeryturę nie jest przypadkowa. Od dłuższego czasu w mediach pojawiają się alarmujące informacje o prognozowanej wysokości emerytur w perspektywie kilkudziesięciu lat. Zgodnie z wyliczeniami ZUS, w marcu br. najczęściej wypłacane świadczenie kształtowało się na poziomie 2 tys. zł brutto, a z biegiem lat kwota ta będzie się z pewnością kurczyć – tłumaczy Szlosek.

– Pesymistyczne prognozy ekspertów wpływają na postawy Polaków, którzy obawiają się znacznego pogorszenia standardu życia po zakończeniu aktywności zawodowej – dodaje.

O odkładaniu na emeryturę poza obowiązkowymi składkami w przyszłym roku częściej myślą mężczyźni. Wśród Polek zdecydowanie wygrywa oszczędzanie krótkoterminowe na lokatach bankowych.

– To bardzo zła wiadomość, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to właśnie Polki są bardziej narażone na niskie emerytury – ocenia Szlosek.

– To efekt mniejszej liczby lat składkowych, w końcu kobiety kończą swoją aktywność zawodową o kilka lat wcześniej niż mężczyźni. Dodatkowo też zwykle mają przerwy w karierze zawodowej w związku z wychowywaniem dzieci – tłumaczy.

Lokaty nadal popularne

Lokaty bankowe uplasowały się na drugim miejscu w tegorocznym zestawieniu planów finansowych. W porównaniu do ubiegłorocznej edycji wzrosło zainteresowanie tą formą oszczędzania.

– Takie odpowiedzi świadczą o tym, że Polacy często wykazują się postawą ostrożnościową. Są przyzwyczajeni do produktów, które znają i które w razie nagłej potrzeby dają możliwość sięgnięcia po pieniądze w dowolnym momencie – mówi prof. Bombol.
– Rosnąca popularność lokat może jednak dziwić mając na uwadze, że od dłuższego czasu ich oprocentowanie utrzymuje się na niskim poziomie – dodaje.

Niemal co dziesiąty z nas deklaruje chęć zainwestowania w wino, sztukę lub grunty. Niewiele mniej osób deklaruje chęć inwestycji w jednostki funduszy inwestycyjnych.

– Niska skłonność do inwestycji wśród Polaków jest nadal widoczna, możemy dostrzec jednak pozytywną tendencję wśród młodych respondentów. Co czwarty Polak do 29. roku życia odpowiedział, że w nadchodzącym roku chciałby zainwestować w fundusze – mówi Szlosek.

– Ważną wskazówką dla inwestorów jest kierowanie się zasadą dywersyfikacji. Oznacza to, że nie lokujemy wszystkich oszczędności w jeden produkt, ale wybieramy różnorodne rozwiązania. Dzięki temu, nawet jeśli w przypadku któregoś z nich odnotujemy stratę, inne pozwolą nam ją odrobić i zwiększyć szansę na zysk – dodaje.

Ci, którzy planują jakieś czynności finansowe, najczęściej mają zamiar skoncentrować się na oszczędzaniu – krótkoterminowym, na lokatach – lub długoterminowym – z myślą o emeryturze – wynika z najnowszego sondażu Deutsche Banku.

Sondaż Deutsche Bank pokazuje, że prawie co drugi Polak ma plany związane z finansami na 2018 r. Liczba ta wzrosła rok do roku o prawie 16 p.p.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami