Pracowniczy program emerytalny to system zorganizowanego, grupowego, systematycznego gromadzenia środków na okres emerytalny. Pracownicze programy emerytalne, obok otwartych funduszy emerytalnych, są najstarszym segmentem krajowego rynku emerytalnego. PPE zostały wprowadzone i uregulowane już na etapie reformy emerytalnej z 1999 r.
Niestety PPE nigdy nie stały się na tyle popularne by stać się powszechną formą dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego w Polsce. Dopiero teraz odnotowuje się zwiększone zainteresowanie tą formą gromadzenia oszczędności na okres emerytalny w związku z wdrażaniem Programu Budowy Kapitału Polaków.
Pracowniczy program emerytalny tworzony jest przez pracodawcę dla zatrudnianych przez niego pracowników. Zarówno pracodawca nie ma obowiązku tworzenia pracowniczego programu emerytalnego w swoim zakładzie pracy, jak i pracownik nie ma obowiązku uczestnictwa w programie. Pracowniczy program emerytalny jest tylko umową określającą wzajemne zobowiązania pracodawcy i pracowników w związku z prowadzeniem przez pracodawcę programu.
Zachętą do tworzenia nowych pracowniczych programów emerytalnych ma być zwolnienie z obowiązku tworzenia pracowniczego planu kapitałowego (PPK) tych pracodawców, którzy prowadzą pracowniczy program emerytalny od co najmniej 6 miesięcy.
Uczestnictwo w Pracowniczym Programie Emerytalnym
Prawo do uczestnictwa w pracowniczym programie emerytalnym przysługuje wszystkim pracownikom zatrudnionym u danego pracodawcy nie krócej niż 3 miesiące, pod warunkiem że umowa zakładowa nie przewiduje innego okresu zatrudnienia.