Ranking IKE i IKZE przygotowany przez „Rzeczpospolitą” obejmuje konta w różnych formach oferowane przez różne instytucje finansowe. Oceniliśmy IKE w formie funduszu inwestycyjnego (TFI), dobrowolnego funduszu emerytalnego (DFE) oraz ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego (UFK).
W przypadku IKE i IKZE w TFI analizowaliśmy rezultaty funduszy z czterech grup (akcji, obligacji, stabilnego wzrostu, pieniężne), dostępnych w ramach oferty IKE i IKZE. Wzięliśmy pod uwagę cztery okresy: rok, ostatnie trzy lata, pięć lat i dziesięć lat. Najlepszy fundusz w danej kategorii dostawał 3 punkty, najsłabszy – zero, a pozostałe – proporcjonalnie do wyników. Łącznie można było uzbierać do 48 punktów.
Sprawdziliśmy też różnorodność oferty poszczególnych TFI. W tej kategorii liczyła się liczba dostępnych funduszy; to czy w ofercie znajdują się fundusze inwestujące za granicą; czy TFI oferuje produkty z gotową strategią inwestycyjną; czy ma portfel przygotowany specjalnie pod kątem IKE i IKZE. Maksymalnie w tej kategorii można było zdobyć 22 punkty.
W długoterminowej inwestycji duże znaczenie mają opłaty pobierane przez instytucje zarządzające naszymi oszczędnościami. Dlatego wyliczyliśmy średnie opłaty za zarządzanie (na podstawie stawek obowiązujących w funduszu akcyjnym, obligacyjnym, stabilnego wzrostu i pieniężnym z oferty każdego TFI). Sprawdziliśmy także, czy w danym TFI jest opłata za założenie IKE i IKZE oraz prowizja od wpłacanych składek. Łącznie w tej kategorii można było uzyskać do 30 punktów.
Konta emerytalne w formie polisy na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) ocenialiśmy podobnie jak te prowadzone przez TFI. Analizowaliśmy stopy zwrotu funduszy w czterech okresach (wzięliśmy pod uwagę fundusze akcji, obligacji, stabilnego wzrostu i pieniężne).