Czy w przypadku poważnego zachorowania będziemy w stanie wypłacić pieniądze z PPK? Ustawa uwzględniła również taką ewentualność.
Dyskusja nad projektem ustawy o PPK nabiera tempa. Na obecnym etapie najwięcej emocji budzą dwie kwestie. Kto i jakim kosztem będzie mógł prowadzić PPK oraz jak będzie można wykorzystać środki zgromadzone w PPK.
Z punktu widzenia przyszłego uczestnika PPK najciekawsza dyskusja toczy się wokół wcześniejszej wypłaty środków z PPK w przypadku kupna mieszkania lub poważnego zachorowania. Warto przeanalizować tę ostatnią formę wykorzystania środków zgromadzonych w PPK.
Art. 91 projektu ustawy przewiduje wypłatę środków zgromadzonych w PPK w przypadku poważnego zachorowania uczestnika, jego współmałżonka lub dziecka. Cel ten, nie jest bezpośrednio związany z głównym przeznaczeniem PPK, jakim jest dodatkowe zabezpieczenie emerytalne. Dlatego rozwiązanie to jest poddawane ostrej krytyce.
Wcześniejsza wypłata w przypadku poważnego zachorowania ograniczona będzie tylko do wysokości 25% środków zgromadzonych na rachunku uczestnika PPK.