Czy poważne zachorowanie powinno uprawniać do wcześniejszej wypłaty środków z PPK? Przedstawiamy głosy w debacie zarówno zwolenników jak i przeciwników tego rozwiązania.
Niektórzy przedstawiciele instytucji finansowych, które rozważają wejście na rynek PPK, postulują likwidację możliwości wcześniejszego wypłacania środków z PPK w przypadku poważnego zachorowania. Wskazują oni, że podstawowym celem PPK jest dodatkowe zabezpieczenie emerytalne, a wypłata zgromadzonych środków przez uczestnika przed osiągnięciem 60 roku życia, to uniemożliwi. Dlatego warto zastanowić się, czy możliwość wcześniejszej wypłaty środków z PPK w przypadku poważnego zachorowania powinna zostać wyeliminowana z projektu ustawy o PPK.
Zwolennicy eliminacji wcześniejszych wypłat z PPK argumentują, że wcześniejsze wypłacanie środków z rachunku uczestnika PPK będzie pozbawiać go dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego po osiągnięciu 60 roku życia. Nie jest to zgodne z prawdą, ponieważ uczestnik PPK w przypadku poważnego zachorowania będzie mógł wypłacić jedynie 25% zgromadzonych środków (art. 91 ust. 1 projektu ustawy).
Pozostałe środki zgromadzone na rachunku w PPK będą wypłacane uczestnikowi dopiero po osiągnięciu przez niego 60 roku życia. Dlatego wcześniejsza wypłata środków w przypadku poważnego zachorowania zmniejszy poziom dodatkowej ochrony emerytalnej z PPK, ale jej nie wyeliminuje.
Przeciwnicy wcześniejszej wypłaty środków w przypadku poważnego zachorowania, argumentują również, że występowanie poważnych problemów zdrowotnych nasila się wraz z wiekiem. Może to prowadzić do sytuacji, w której największa ilość wypłat z PPK z powodu poważnego zachorowania, będzie dokonywana przez najstarszych uczestników PPK, którzy mają stosunkowo najwięcej zgromadzonych tam środków. Ale eliminacja możliwości dokonania wcześniejszej wypłaty środków z PPK w przypadku poważnego zachorowania będzie stawiać uczestników PPK przed trudnym wyborem.