Wiek emerytalny – Polska kontra reszta świata

Publikacja: 17.03.2018 22:33

Wiek emerytalny – Polska kontra reszta świata

Foto: pieniadze.rp.pl

Od października 2017 obowiązuje ustawa o obniżonym wieku emerytalnym.  Obserwujemy niesłabnąca dyskusję o wadach i zaletach tych zmian. Czy jesteśmy pod względem europejskimi outsiderami czy mimo związanych z ustawą kontrowersji plasujemy się zgodnie z trendami krajów UE? 

Kobiety w Polsce mają możliwość przejścia na emeryturę już w wieku 60 lat. Jest to najniższy wiek emerytalny w Unii Europejskiej (wraz z Austrią i Rumunią) oraz jeden z najniższych w Europie (wcześniej ze świadczeń korzystają seniorki tylko na Białorusi i w Mołdawii). Średnia europejska dla kobiet to 63 lata i 9 miesięcy.

W przypadku mężczyzn rozbieżności są już nieco mniejsze. W ramach UE tylko Słowacja umożliwia wcześniejsze przejście na emeryturę (62 lata) natomiast w Austrii, Bułgarii, Finlandii, Luksemburgu, Szwecji na Litwie, Łotwie, Malcie, Cyprze i Węgrzech obowiązuje taki sam wiek emerytalny jak w Polsce.

Polska jako jedyny kraj Starego Kontynentu obniżyła wiek emerytalny. Najpóźniej, emerytura będzie przysługiwać Irlandczykom i Brytyjczykom (68 lat). Nasi najbliżsi sąsiedzi – Niemcy podnieśli wiek do 67 lat dla obu płci, ale przymierzają się, żeby go podnieść nawet do 71 lat. Taki wiek miałby obowiązywać dopiero od 2080 r. W Europie nie ma ani jednego kraju, który planuje obniżać wiek emerytalny lub nawet próbuje rozpoczynać na ten temat dyskusję.

Nie sposób nie zauważyć jeszcze jednej zależności. Kraje o wysokich wskaźnikach rozwoju ekonomiczno-gospodarczego charakteryzują się wyższym (w stosunku do średniej UE) wiekiem emerytalnym wprowadzonym dla swoich obywateli. Przykładami są tu Wielka Brytania i Irlandia (68 lat dla obu płci), Norwegia, Niemcy, Islandia, Holandia, Francja, Dania, Belgia (67 lat dla obu płci). Co charakterystyczne kraje te wyrównują wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. 

Zupełnie przeciwnie wygląda sytuacja w krajach rozwijających się, których status gospodarczy jest na słabszym poziomie. Otóż wiek emerytalny wprowadzony w tych krajach jest nieporównywalnie niższy (Mołdawia 62 i 57, Słowacja 62 i 62, Ukraina 62 i 60, Białoruś 63 i 58, Albania 65 i 60). Dodatkowo kraje te wprowadzają wyraźne kryterium płci. 

Poniższa tabela obrazuje obecne wartości wieku emerytalnego w rożnych krajach (źródło Wikipedia)

Wiek emerytalny w różnych krajach

Emerytura
Prof. Marek Góra: To my finansujemy emerytury, a nie państwo
Emerytura
Polacy chcą szybko przejść na emeryturę i cieszyć się życiem
Emerytura
MFW: Przeciętna emerytura w Polsce spadnie do minimalnej
Emerytura
40-latkowie mało wiedzą o oszczędzaniu na emeryturę
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków