30 kwietnia 2018 r. weszła w życie ustawa Prawo przedsiębiorców określana również jako konstytucja biznesu. Wprowadza ona kilka wyjątków od zasady obowiązkowego podlegania ubezpieczeniom społecznym. Jednym z takich wyjątków jest działalność nierejestrowa, do której bardziej pasuje określenie działalność incydentalna.
Instytucja ta uregulowana jest w art. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców. Stanowi on, że osoby osiągające miesięczne przychody niższe niż połowa minimalnego wynagrodzenia są zwolnione z obowiązku rejestracji swojej działalności oraz opłacania składek na ZUS. Jeżeli przychód przekroczy w danym miesiącu tą wysokość to działalność ta staje się działalnością gospodarczą i podlega rejestracji oraz rodzi obowiązek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego (art. 5 ust. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców).
Warunkiem korzystania z tego przywileju jest samodzielne prowadzenie takiej działalności. Osoby prowadzące działalność w ramach umowy spółki cywilnej (podobnie jak spółki prawa handlowego) nie mogą twierdzić, że ich działalność ma charakter incydentalny (art. 5 ust. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców).
Nie skorzystają z tego przywileju również osoby prowadzące działalność reglamentowaną. Jeżeli wykonywanie działalności wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej to jest to działalność gospodarcza, a nie incydentalna (art. 44 ust. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców).
Z działalności nierejestrowej będą mogły korzystać również osoby, które wcześniej prowadziły działalność gospodarczą. Warunkiem jest pięcioletnia przerwa od zakończenia wcześniejszej działalności (art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców).